Kredi Haber
İkinci El Araba Alacaklar Dikkat!
0

İkinci el araba satın almak doğal olarak riskli bir konu. Farklı kişi veya kişiler tarafından kullanılan arabalar satıldığı sırada birçok yanlış bilgi verilebilir. İkinci el araba alırken hayal kırıklığına uğrayan insanlar, araba değil de dert alan kişiler etrafınızda mutlaka olmuştur. O halde ikinci el araba almadan önce nelere dikkat etmeli, nasıl alışveriş yapmalı?

İkinci el araç pazarında ciddi anlamda ilgi var. Yeni yıl öncesi araçların fiyatında ÖTV’deki artıştan sonra, vatandaşlar ikinci el arabalara ilgi göstermeye başladılar. Tüm gelişmelere rağmen otomobil pazarındaki hareketlilik hız kesmeden devam ederken, vatandaşlar ikinci el araba almadan önce çok dikkat etmeleri gerekiyor. Sıfır araba satın aldığınızda zaten bir problem yok çünkü ilk sürücü sizsiniz, ancak ikinci el araba alırken dikkati elden bırakmamanız gerekiyor. Bazen araba satışı ilanlarında veya otomobil galerileri tarafından satılan araba reklamlarında yanlış beyanlar verilebiliyor. Araba sahibi olmak isteyenler, dikkatli olmadıkları takdirde aldıkları ikinci el arabalarla ilgili sorun yaşıyorlar. Kullanılmış bir araba alırken nelere dikkat edilmelidir.

Her şeyden önce, ikinci el bir araba satın alma sebebi, sıfır araçtan daha ekonomik olmasıdır. Ancak, yalan beyanlara inanarak aldığınız araçların tamir ve bakım masraflarına ödediğiniz para, neredeyse sıfır araç bedeline denk gelebilmekte. Bu sebeple, ikinci el araba satın almadan önce dikkatli bir şekilde incelemek ve araştırmak büyük öneme sahip. Mümkünse oto tamiri işi ile uğraşan biriyle gitmek faydalı olacaktır. Ayrıca araba ile mutlaka test sürüşü yapın ve beklentilerinize karşılık verip veremeyeceğini görün.

İkinci el bir araba alırken, aracın dış yüzeyinde çizik, pas veya boya olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Herhangi bir tamir ya da onarım görüp görmediğini inceleyin ve merak ettiğiniz soruları satan kişiye sorun. Aracın süspansiyonlarının sağlam olup olmadığını görmek için arabayı dört tarafından sallayın. Süspansiyonlar sağlamsa, araç bir kez sallanır ve durur. Durmazsa, bu süspansiyonlarda bir sorun olduğu anlamına gelir. Ayrıca, araç bulunduğu yerde düz durmuyorsa, bu durum da aynı zamanda süspansiyonla ilgili bir sorunun bulunduğunu anlamına gelebilir. Kilitleri, pencereleri, kapı kollarını titiz bir şekilde kontrol etmeyi unutmayın.

Güvenliğiniz için direksiyon kontrolü yapın. Direksiyonu çevirdiğinizde, tekerlekler anında tepki gösterirse sorun yoktur. Ancak, reaksiyonu hemen alamazsanız, arabanın bu konuda bir sorunu olduğunu da gösterir. Araç lastiklerini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bir aksta bulunan lastikler aynı olmalı, bunu unutmayın. Diğer yandan lastik basıncını da kontrol edin. Gaz ve fren pedallarının aşınma durumu da dikkat edilmesi gereken diğer ayrıntılardan biri.

Arabayı satın almadan önce, testi sürüşü yaptığınız sırada bir çekiş sorunu olup olmadığını dikkat edin. Motorun kolay bir şekilde çalıştığından ve motordan farklı sesler gelmediğinden emin olun. Bu kontrolü arabadan çıkan tüm sesler için yapmanızda fayda var. Sıra dışı sesler problem olduğuna işaret etmektedir. Aracı çalıştırdığınızda, egzoz dumanının rengi siyah veya benzer renklerde olmamalıdır. Gri ve renksiz normaldir. Arabanın fren pedalına basın ve pedalın 4 santimden daha fazla inmediğini kontrol edin. El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Araba ile döndüğünüz sırada akslardan ses geliyor mu, gelmiyor mu kontrol edin.

Düz bir yolda sürerken, arabanın direksiyonunu bırakın ve direksiyon hareket edip etmediğine dikkat edin. Hareket ediyorsa, tekerlek ayarlarında bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Düz bir yolda hızlanıyorsanız, direksiyon veya araba çok titriyorsa, denge ayarlarında bir sorun var demektir. Direksiyonu kontrolünü sağlamak güç bir hal alıyorsa, lastik havası ile ön takımları kontrol ettirin. Lastiklerdeki hava ile ilgili bir problem yoksa, sorunun kaynağı ön takımlarda olabilir. Son olarak, trafiğin olmadığı bir noktaya gidin ve el frenini çekin. Vitesi geçirdikten sonra ayağınızı yavaş bir şekilde debriyajdan çekin. Bu işlem sonrasında eğer aracınızda bir sorun yok ise istop etmesi gerekir. Ancak araba istop etmiyorsa debriyaj ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Maddi durumunuzdan dolayı sahibinden ya da galeriden araç sahibi olamıyorsanız Wowwo – Senetle Araba Alma içeriğimize göz gezdirmenizi öneriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ