Kredi Haber
İhtiyaç Kredisi mi Taksitli Nakit Avans mı Çekmeli?
0

İhtiyaç kredisi bankaların bireysel müşterileri için sundukları kredi imkanlarının başında gelir. Bunun her ne kadar eğitim, tatil, düğün, bayram vs. adlar altında pazarlansa da işleyişleri ve maliyetleri genellikle aynıdır. İhtiyaç kredilerinin ortak özellikleri kişinin gelirine göre verilmesi, azami 48 ay vadeli olması ve banka tarafından ev, iş yeri, araç gibi teminat vermeyi gerektirmemesidir. Teminat verme konusu için istisna olarak ipotekli ihtiyaç kredileri vardır ancak burada ipotek alınmasının sebebi verilecek olan kredi limitini daha yüksek tutabilmektir.

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İhtiyaç kredileri bankaların şartları sağlayan müşterilere çok hızlı ve kolay verdikleri bir kredi türüdür. Araç ve konut kredisi gibi kredilere nispetle faiz oranı birkaç puan yüksek olabilse de kısa sürede kullanılabilir olması nedeniyle limitin yeterli olduğu durumlarda bu krediler yerine de zaman zaman kullanılabilmektedir. İhtiyaç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

  • İhtiyaç kredisi kullanırken birden fazla bankadan teklif almayı unutmayın. Kredi faiz ve kulanım ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmekte bankalar günlük olarak hedefleri doğrultusunda bu oranlarda değişiklik yapabilmektedirler. Bu nedenle birkaç bankadan alınacak teklif üzerinden gidilmesi daha uygun kredi bulma konusunda yardımcı olabilir.
  • Kredi tekliflerini karşılaştırırken bankaların yayınlamak zorunda oldukları Yıllık Maliyet Oranlar üzerinden karşılaştırma yapmanız yararınıza olur. Bankaların bazıları faiz oranını düşük tutup kullanım ücretini yüksek belirlerken kimi bankalar da tam tersi fiyatlandırma yapabilir. Bu durumda sigorta hariç tüm maliyetleri dahil ettiğinden Yıllık Maliyet Oranları karşılaştırma yapmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Önce ihtiyaç duyduğunuz tutarı belirleyin daha sonra kredi için başvurun. Bu sayede hem kredi kullanım aşamasında bankalar arasında karşılaştırma yaparken rahat edersiniz, hem de ihtiyacınızdan fazla bir kredi kullanıp fazladan faiz ödemek ya da ihtiyacınızın altında kredi kullanıp ikinci bir kredi kullanma zahmetine girmek zorunda kalmazsınız.
  • İleride aksama ihtimali olan kredi kartı borcunuz ya da KMH kullanımlarınız varsa ihtiyaç kredisi kullanırken bu borçları da kapatmayı gözden geçirin. Böylelikle daha az faiz ödeme imkânı elde edebilirsiniz.
  • Finansal planlamanızı iyi yapın. İhtiyaç kredileri 48 aya kadar vadeli olabilmektedirler. Bu nedenle kredinin vadesini belirlerken aylık gelirlerinizi ve kredi boyunca ortaya çıkması olası masraflarınızı göz önünde bulundurarak kendinizi çok zorlamadan ödeyebileceğiniz tutarda taksit belirlemeye dikkat edin. Böylelikle kredi süresi boyunca ortaya çıkabilecek ufak sürpriz masraflar kredi ödemelerinizin aksamasına sebep olmaz.
  • Kredi taksit tarihlerinin maaş günü olmasına dikkat edin. Aylık gelir elde eden biri iseniz kredi taksitlerinin maaş gününüzle aynı gün olmasında ya da sonraki bir iki gün içerisinde olması taksitleri ödemenizde kolaylık sağlar. Diğer taraftan aylık gelir elde etmiyorsanız bankaların zaman zaman 3 ayda bir ödemeli kredi imkanları bulunmaktadır. Bunları araştırabilirsiniz.

 

İhtiyaç Kredisi mi? Nakit avans mı?

  • Nakit avans çekmek hızlı ve pratik olması sebebiyle tercih edilen bir durumdur. Ancak acil ve küçük tutarlı ihtiyaçlar haricinde ihtiyaç kredisi kullanılmasında yarar vardır. Nakit avans azami 9 aya kadar taksitlendirilebilirken ihtiyaç kredisini 48 aya kadar taksitlendirmek mümkündür.
  • Nakit avans azami kredi kartı limiti kadar olabilecekken ihtiyaç kredisinde limitiniz daha yüksek olabilir. Üstelik ihtiyaç kredisi kullanarak kredi kartı limitinizi kullanmamış olursunuz ki kredi kartı her zaman acil ihtiyaçlar için bir güvence hükmündedir.
  • Nakit avans faiz oranı ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre daha fazladır. Üstelik ihtiyaç kredisi kullanırken çok fazla olmasa da faiz oranı/ kredi kullanım ücreti gibi ücretlerde pazarlık imkânınız bulunmaktadır.

 

Özetle kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarında nakit avans kullanmak tercih edilebilecekken daha uzun vadeli ve yüksek tutarlı nakit ihtiyaçlarında ihtiyaç kredisinin tercih edilmesinde yarar vardır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ