Kredi Haber
İhtiyaç Kredisi – Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır
0

Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanımı oldukça yaygın bir şekilde devam ederken, ihtiyaçların banka kredisi desteği ile karşılanması hem bankalar hem de müşteriler tarafından tercih edilmektedir. İhtiyacın durumuna göre farklılık göstermekle birlikte kredi başvurusu aşamaları her bankada benzerlik göstermektedir.

Belli dönemlerde kısa süreli kampanyalar halinde hazırlanmış olan özel faiz oranlı ihtiyaç kredileri, başvuru evrakları daha az, daha hızlı kullandırılan kredi grupları arasında yer almaktadır. Bankaların kampanyalı kredilerinin geri ödemeleri daha uzun vadeli olarak tanımlanabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi - Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Kredi Başvurusu Değerlendirme Kriterleri

Tüm bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Bankacılık Kanunları’nın maddelerine bağlı olarak çalışan finans kuruluşlarıdır. Bankalar arasında farklı uygulamalarla kredi kullandırımı söz konusu olmakla birlikte, kurulun ve kanunların dışına çıkacak şekilde çalışmaları mümkün değildir.

Konut ve taşıt kredileri için kredili konuta veya alınan taşıtın ruhsatına birinci dereceden ipotek ve rehin banka avukatları aracılığı ile konmaktadır. İhtiyaç kredilerine ev ipoteği genellikle düşük gelir beyan eden ve 30.000 TL üzerine ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilerden talep edilmektedir.

Gelir durumu ve kredi miktarı ile birlikte, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan ve tüm bankaların sistemlerinden görülebilen değerlendirme puanı kredi verme kriterleri arasında öncelikli olarak yer almaktadır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Evrakları

Düşük miktarlarda sıklıkla ihtiyaç kredisi kullanımı oldukça yaygın olmakla birlikte, bankaların takip ettiği kredi kayıt bürosu kayıtlarında olumlu ve yüksek puanlı olanlar, kredi ve kredi kartı geri ödemelerini düzenli yapanlar daha kolay kredi kullanabilmektedirler.

İhtiyaç kredisi başvurusu standart evrakları, en az altı aylık sigortanın aynı şirketten yatırıldığını gösterir belge, maaş bordrosu ve nüfus cüzdanıdır. Bunların dışında ek gelir belgesi, kefil ve kefil evrakları gibi diğer belgeler müşterinin gelir durumuna, ödeme geçmişinin durumuna, borçluluk oranına ve kredinin miktarına göre bankalar tarafından talep edilebilmektedir.

Bazı zamanlarda, kampanyalı olarak polis, öğretmen, memur gibi meslek gruplarına özel olarak hazırlanmış ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi bankalar tarafından açıklanabilmektedir. Bankalar, meslek gruplarının kredi başvurularını kabul ederken kurum kimliğinin ibrazını özellikle talep etmektedirler.

İhtiyaç kredisi mi yoksa nakit avans mı çekmek daha avantajlı bilgi sahibi olmak için satilikdairekonut.com/blog/ihtiyac-kredisi-mi-taksitli-nakit-avans-mi-cekmeli.html içeriğini incelemenizi şiddetle öneriyoruz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ