Kredi Haber
İcralık Araba Nasıl Alınır?
0

Satılık araba arayışında olan vatandaşlar, maddi açıdan daha uygun olması yönünden icralık arabalara ilgi göstermeye başladı. Hacizli arabalar ile ilgili bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde bulabileceksiniz. İcradan araba almadan önce satışa ilişkin hangi konulara dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen icradan satılık araçlar ile ilgili en sık sorulan sorular…

İcralık araba satış ihalesine katılmak için gerekli olan belgeler ve evraklar nelerdir?

Öncelikle http://www.ivdb.gov.tr/sites/all/olusturulanDosyalar/FORM7.doc adresinde yer alan icralık araba ihale katılım formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Form ihale başlamadan en az yarım saat önce görevlilere teslim edilmeli.  Formun teslim edilmesinin ardından pey sürmek için ihtiyacınız olan açık artırma katılım tabelası size teslim edilir.

Başka bir kişi sizin yerinize ihaleye katılabilir mi?

Noterden alınan onaylı imza sirküsü ya da vekaletname ile Gerçek / Tüzel kişiler adına ihaleye katılmak mümkündür.

İcralık araba satış ihalesinde kaç adet araç satın alınabilir?

İhale kurallarına uyulduğu sürece dilediğiniz kadar araç satın alabilirsiniz.

Teminat ya da depozito ödemesi yapmak zorunlu mu?

Kişiler açık artırmaya katılabilmek için herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir.

Açık artırma üzerinden icralık araba almanız durumunda hangi ödemelere yapmak zorundasınız?

Açık artırmanın sonrasında Tellaliye harcı alınmamaktadır. İhale ücretine ek olarak KDV ile Damga Vergisi ödemelerine tabi tutulursunuz. Ticari araçların KDV oranı yüzde 18, hususi araçların KDV oranı ise yüzde 1’dir. Araç satış tutanağı için 4 nüshanın her biri ayrı ayrı ücretlendirilmek üzere binde 5,69 oranında damga vergisi ödenir. Bahse konu icralık araba için geçerli olan çekici ücretleri, otopark ücretleri ve Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi masraflar satış bedelinden ödenmektedir.

İhale ücreti ne zaman, nereye ödenir?

Kanun gereği icralık arabanın bedeli ödenmeden, aracı teslim alamazsınız. Tahsil dairesi açık artırmanın gerçekleştiği güne müteakiben 3 gün süre verebilir. Ödeme süresi ile ilgili yetki satış komisyonundadır. Komisyona talepte bulunup, araç satış tutanağına ödeme tarihi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Satış bedeli ise araçtan alacaklı olan vergi dairesine ödenmektedir.

İhaleye girecek icralık arabalar hangileri?

Açık artırma ile satılacak olan icralık arabaların fotoğrafları, özellikleri www.ivdb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Diğer yandan açık artırmaya giren arabaları hafta içi her gün 10:30, 11:30, 13:30, 14:30 ve 15:30 saatlerinde yerinde görebilirsiniz.

İcralık arabaların ihale başlangıç fiyatları nasıl belirlenir?

İhalelerin başlangıç fiyatları, araçların muhammen bedelinin %75’i olarak belirlenmiştir. Araca teklif veren çıkmaz ya da verilen teklif bu bedelin altında olur ise ilgili araç 7. günün sonunda tekrar satışa çıkarılır. İkinci ihalede verilen teklif tutarı ne kadar olursa olsun satış gerçekleştirilir. Ancak verilen teklif, aracın ikinci el fiyatlarının çok altında görülür ya da uygun görülmez ise satış gerçekleşmez ve pazarlıkla satışa kalır.

Pazarlıkla satışa kalan icralık arabaların satış prosedürü ne şekilde devam eder?

Birinci ve ikinci açık artırma sonrasında elde kalan icralık araçlar pazarlık usulü ile satılmaktadır. İkinci açık artırmanın gerçekleştiği tarihinden itibaren 15 gün boyunca teklifler alınmaktadır. Bu sürenin tamamlanmasının ardından uygun görülmesi halinde en yüksek teklifi veren alıcıya satış işlemi gerçekleştirilir. Tekliflerin yine uygun görülmemesi halinde ise 6 ay pazarlık usulü ile satış devam eder.

Ayrıca UYAP tarafından gerçekleştirilen icradan satılık arabaları https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/kategorisel.html adresinden takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ