Kredi Haber
GSS Borç Sorgulama – Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu
0

Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olan ve işsizlik gibi bir durum sonrasında sigorta pirimi artık ödenmeyen kişilerin kendisini ve ailesini sigortalı çalışanlarla aynı şartlarda sağlık hizmetini almasını sağlayan bir sistemdir.

Genel sağlık sigortasına kaydınızı yaptırdıktan sonra, düşük rakamlı aylık ödemelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandırılmaktasınız. Bu borç hemen talep edilmemekte olup, belli aralıklarla yapılandırma imkanları Sosyal sigortalar Kurumu tarafından kişilere sunulmaktadır.

Sigortalı olmayan ancak ücretli olarak sağlık hizmetlerinden de yararlanamayan kişiler için oldukça başarılı bir sistem olan Genel Sağlık Sigortası, herkesin sağlık hizmetlerinden yaralanma hakkını kişilere tekrar kazandırmaktadır.

GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Durumu Nasıl Öğrenilir?

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilgiler, e-devlet uygulaması altındaki SGK hizmetleri altında yer almaktadır. E-devlet şifreniz ve kimlik numaranızla sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlet sistemine kendi kimlik numaranızla giriş yaptığınız için SGK sayfasına ayrıca sistem girişi gerektirmeden direk geçiş yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online sunduğu hizmetler arasında yer alan GSS Borç Sorgulama linki sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir.

Daha önceden kayıt yaptırdıysanız, GSS harcama ve ödeme durumlarınız, varsa borçluluk rakamınız bu link altında ayrıntılı olarak görüntülenecektir. Borcunuzun olmaması durumunda herhangi bir ödeme ve yükümlülük durumunuz yoktur.

GSS Borcu Mevcut Olduğunda Yapılması Gerekenler

Genel Sağlık Sigortası sistemini kullanan ve kayıt yaptıran kişilerin borçlu olması durumunda bu borçtan mesul olduklarını ve mutlaka ödemeleri gerektiğini bilmekleri gerekir. Ödeme tutarının peşin yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise ilgili borcun yapılandırılması için bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliğiniz ile bizzat başvurmanız gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan bizzat başvuru sırasında sisteme kimlik numaranız girilir ve borçluluk durumunuz ayrıntılı olarak görüntülenir. Ödeme imkanınız varsa, kurum içindeki vezneden ilgili ödemenin peşin olarak yapılması ve borcun kapatılması mümkündür.

GSS borcu yapılandırma talebiniz var ise, ödeme vadesi ve koşulları kurum tarafından belirlenmesi şartıyla ödeme planına bağlanan borcu taksitli olarak geri ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi her ay ilgili kurum içindeki vezneye yapabileceğiniz gibi, SSK ekranları ile online bağlantı kuran bankalar aracılığıyla GSS yapılandırma taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ