Kredi Haber
GİB – İnternet Vergi Dairesi Girişi
0

GİB İnternet vergi dairesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ortaya konulan vatandaşlara vergi alanında sanal bir hizmet sunan online kanalın adıdır. İnternet vergi dairesi sayesinde artık kişilerin vergi dairelerine gitmelerine gerek kalmamaktadır. Vergiye dair tüm iş ve işlemler internet vergi dairesi üzerinden kolay, süratli ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hem gerçek hem de tüzel kişiler vergi ile ilgili işlemlerini internet vergi dairesi konforuyla yerine getirmektedir. Yasalara uygun olarak hazırlanan belgeler internet üzerinden sizlere sunulmaktadır. Kamu kuruluşlarında da artık internet dönemi yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu durum hem vatandaşların kamu kurumlarına gitmesinin önüne geçiyor hem de hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesine imkan sunuyor.

İnternet Vergi Dairesi Ne İşe Yarar?

Vergi dairesiyle işi olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği internet vergi dairesine bilgisayar, cep telefonu veya tablet üzerinden giriş yapabilirsiniz. İnternetin olduğu her yerde vergi borçlarınıza dair sorgulama yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesi hem borçların ödenmesi hem de borç takibi sağlayan bir platformdur.

GİB - İnternet Vergi Dairesi Girişi

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılmaktadır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online olarak hizmet veren birimi internet vergi dairesi için şifre ve kodun alınması gerekmektedir. Alınan kod ve şifre gerçek kişi veya tüzel kişilerde farklılık göstermektedir. İnternet vergi dairesinde hesabı olmayan tüzel kişiler internet vergi dairesi sitesinin formlar kısmına giriş yapmaları gerekmektedir. Formlar bölümünün alt kısmında bulunan beyan metninin imzalanması gerekmektedir. Beyan metni imzalandıktan sonra kurum yetkilisi ya da yetkili kişinin zarf teslim yazısı ile yetkilendirilen kişinin belgeleriyle birlikte vergi dairesine doğrudan başvuru yapması gerekmektedir. İnternet vergi dairesi hesabı bulunmayan gerçek kişiler internet vergi dairesi sitesinde bulunan formlar bölümünden  İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler)’nu doldurmalıdır. Formun alt kısmında bulanan imza kısmını imzaladıktan sonra vergi dairesine gerçek kişiler şahsen başvuru yapmalıdır.

İnternet Vergi Dairesinde Hangi İşlemler Yapılır?

İnternet vergi dairesine giriş yapabilmek içi  gerekli bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.  Şifre ve kullanıcı kodu ile giriş yapan kişiler bilgi girişi, sorgulama, dilekçe, Gelir Vergisi iade talebi girişi, Kurumlar Vergisi iade talebi girişi ve KDV iade talebi listelerini gönderme gibi birçok işlem yapabilmektedir.

İnternet Vergi Dairesi’ne E-Devletle Nasıl Giriş Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online hizmet birimi internet vergi dairesine e devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. E-devlet ile giriş yapanlar borç sorgulama, kira beyannamesi, ihbar işlemleri ile motorlu taşıtlar vergisi işlemlerini yerine getirebilmektedir.

İnternet Vergi Dairesine Şifre Olmadan Giriş Yapabilir Miyim?

İnternet vergi dairesi uygulamasında herhangi bir şifre olmadan da işlem yapabileceğiniz menüler bulunmaktadır. Verginizi hesaplamak, bilgi almak veya verginizi ödemek için şifresiz internet vergi dairesine giriş yapabilirsiniz. Taşıt plakası, tescil dosya numarası, tescil tarihi, tahakkuk fişi numarası gibi işlemleri de şifresiz olarak internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca vadesi gelen veya gelmeyen borçlar, re’sen ya da ikmalen gerçekleşen vergiler, yurt dışına çıkış yasağı, gümrük çıkış beyannamesi tescil numarası öğrenme, ödeme planları ve taksit ödemeleri, gümrük idaresi kapanma tarihi bilgileri, vadesi gelmemiş olan ödeme veya kayıtlar ile kişiye ait kimlik bilgileri internet vergi dairesinde gerçekleştirilebilecek şifresiz işlemler arasında yer almaktadır. İnternet vergi dairesinde bunlar dışında işlem yapmanız gerekiyorsa mutlaka kullanıcı kodu ve şifre almanız gerekmektedir. İnternet vergi dairesi geniş bir kapsamda hizmet vermektedir. Vergi dairesi işlemlerinin önemli bir kısmını internet vergi dairesi üzerinden hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ