Kredi Haber
Gelir Belgesiz Kredi
0

Bankaların kredi kullandırım sırasında talep ettikleri evraklar ve kredi süreçleri farklılık göstermekle birlikte, tüm bankalar Bankacılık Kanunları çerçevesinde işlem yapmak zorundadırlar. Kredi türüne göre kredi tutarı, geri ödeme süresi ve talep edilen evraklar standart olmak zorundadır.

Bazı bankalar, kredinin türüne veya kişinin durumuna göre her kredide alınması gerekli zorunlu evraklarla birlikte farklı evraklar da talep edebilmektedirler. İpotekli ihtiyaç kredisi olacaksa, mülkün tapusu, bazı durumlarda kefil talebi krediye göre değişiklik gösteren her zaman istenmeyen evraklar arasında yer almaktadır.

Bazı durumlarda ise alınması gerekli zorunlu belgelerden olan gelir belgesi beyanı, talep edilmeyebilir. Bu belgenin müşteriden talep edilmese bile bankanın sisteminde yer alıyor olması, belgenin istenmeden kredinin kullandırılmasını sağlamaktadır.

Maaş Müşterilerine Özel Faizli Evraksız Kredi Kullandırımı

Bankalar, kendi müşterileri olan bir firmanın çalışanlarına yine kendi sistemlerinde yer alan hesaplarına maaş ödemesi yapılması durumunda, kefil, gelir belgesi, hatta nüfus cüzdanı bile olmaksızın kredi kullandırımı yapabilmektedirler.

Kredi kullandırımında temin edilmesi zorunlu olan evrakların hepsi, maaşlarını kendi bankalarından alan müşterilerin dosyalarında zaten yer almaktadır. Ödemeyi yapan firma da bankanın müşterisi ise, sigorta ve gelir belgesi gibi zorunlu evraklara firma ile irtibata geçilerek ulaşılabilmektedir.

Evrakların banka bünyesinde yer almasının zorunlu olduğu maaş müşterileri, alternatif işlem kanallarından veya hesaplarının bağlı olduğu şubeden kolaylıkla gelir belgesiz kredi kullanabilmekte, herhangi bir evrak toplama sıkıntısına düşmemektedir.

Meslek Gruplarına Gelir Belgesiz Kredi Kullandırımı

Öğretmen, polis, memur gibi meslek grupları, bankalar tarafından çok daha kolay kredi alabilen müşterilerdir. Kurum kimliği ve nüfus cüzdanının ibrazı ile kredi kullanmaları mümkün olan bu özel meslek gruplarının borçluluk oranları ve gelir durumları sistemsel olarak bankaların veri tabanlarında yer almaktadır.

Bankalar, ulaşabilecekleri bilgi ve belgeleri müşterilerden tekrara talep etmek yerine sistemden kontrolünü sağlayarak kolay kredi kullanım hizmeti sunmaktadırlar. Evrak toplama derdi olmadan, sadece kimlikle kredi kullandırımı ise müşterilerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Meslek gruplarının gelirlerinin alt sınırı ve sigorta bilgilerinin eksiksiz olduğu bilindiğinden dolayı gelir belgesiz kredi kullanma imkanı bu meslek gruplarına özel olarak tanımlanmış kredi kampanyaları ile mümkün olmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi Başvuruları Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?

1- Kredi notunuz detaylı olarak inceleniyor

Gelir belgesiz olarak kredi verilebilmesi, kredi notu raporunun risk analizinin gelişmesi ve verilerinin kapsamının artmasıyla aslında başladı. Kredi notu raporunuzda yer alan finansal geçmişiniz, bugün itibarıyla finansal durumunuz ise bankaların kredi tahsis birimleri için en önemli kredi başvurusu değerlendirme ölçütleri oluyor. Sonuç olarak kredi notu raporunuz bankalar tarafında detaylı olarak inceleniyor.

2- E- Devlet üzerinden sigorta (SGK) verilerinize ulaşılmaya çalışılıyor

Kredi başvurusu yapılması durumunda tam olarak bir yasal zemine oturmasa da e-Devlet üzerinden sigorta hizmet dökümünüz veya vergi levhanıza ulaşılmaya çalışılıyor. Bu verilere ulaşılması durumunda ise aslında sizden gelir belgesi talep edilmese de resmi gelir durumunuz incelenmiş oluyor.

Gelir Belgesi İstemeyen Bankaların Detayları

1- Enpara Gelir Belgesiz Kredi

30 bin TL krediyi dosya ve sigorta masrafı olmadan 48 ay vade ile tamamen gelir belgesiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Enpara üzerinden açılmış olan bir hesabınız yoksa size bir çalışan yönlendirilerek bulunduğunuz yerde herhangi şubeye gitmeden hesap açılışınız da yapılıyor.

2- N Kolay Gelir Belgesiz Kredi

Aktif Bank’ın bir ürünü olan N Kolay Kredi ile 30 bin TL krediyi binde 5 tahsis ücreti ile sigortasız olarak 48 ay vade ile kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir evrak istenmiyor ve hesap açılışı için size bir kurye yönlendiriliyor.

3- CEPTETEB Gelir Belgesiz Kredi

TEB Bankası’nın online kredi hizmetleri için oluşturduğu CEPTETEB ile 30 bin TL krediyi sigorta masrafları hariç, dosya masrafı olmadan tamamen belgesiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca TEB Bankası ya da CEPTETEB müşterisi değilseniz, hesap açılış işlemleri için çalışanlar bulunduğunuz yerde imzalarınızı alıyor.

Kredi İçin Maaş Dışında Kabul Edilen Gelirler

Kredi talebinde bulunan kişinin sosyal güvenceli (sigortalı) olarak çalışması gelir kriteri olarak bankaların kesinlikle öncelikli talebidir. Ancak bunun yanında bankaların resmi olarak kabul ettiği diğer gelirler ise şu şekildedir:

  • Tapusu kredi başvurusunda bulunanın adına kayıtlı olması koşuluyla kira gelirleri,
  • Emekli geliri ve emekli olarak çalışılması durumunda elde edilen gelirler,
  • Konut kredilerinde aynı ikamette bulunan diğer aile bireylerinin gelirleri,
  • Çiftçilikten dolayı elde edilen kayıtlı gelirler,
  • Şirket ortaklıklarında elde edilen gelirler,
  • Sezonsal olarak çalışanların elde ettiği kayıtlı gelirler.

 

Başlıca gelir türleri bunlar olmak birlikte, bir şekilde resmi olarak kayıtlandırılabilen tüm gelirler bankalar tarafından kabul edilebilir.

Gelir Belgesiz Kredi için Gerekli SGK’lı Çalışma Süresi

Sigortalı olarak çalışma değerlendirmesi bankalara göre değişkenlik gösterir. Ancak bir genelleme olarak en azından son iş yerinizde 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmanız istenir. Ancak bu durum çalıştığınız kurum, geliriniz ve kredi notunuza göre değişkenlik gösterir. Ayrıca genel olarak devlet memurlarında ise böyle bir süre mevcut değildir.

Ev Hanımlarına Özel Gelir Belgesiz Kredi

Çok istisna bir durumla karşılaşılmadığı sürece, ev hanımları sigortasız (SGK’sız) olduğu için kredi kullanmaları çok zordur. Bu istisna durumlar ise; yüksek tutarlı kira geliri, şirket kâr payı ortaklığı gibi belirli ve sabit olan gelirlere ev hanımının sahip olmasıdır. Bu sebeple bankalar ev hanımlarına özel bir kredi kampanyası düzenlemez. Ancak birkaç istisna banka, düşük limitli olarak ev hanımlarına özel kredi kartı kampanyasını da dönemsel olarak düzenleyebiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ