Kredi Haber
Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
0

Gayrimenkul Türkiye ve dünyada en önemli yatırım araçları arasında yer alıyor. Özellikle uzun vadeli olarak daima kazandıran yatırım araçları arasında olması nedeniyle gayrimenkul yatırımları en çok tercih edilen bir yatırım aracıdır. Eğer siz de gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız, birçok konuya ise dikkat etmeli ve yatırımlarınızı doğru yönetmelisiniz.

DOĞRU TÜRÜ SEÇİN

Gayrimenkul yapmanın konut, endüstriyel, perakende ve ticari olmak üzere 4 farklı yolu vardır. Bunlar arasında en popüler olanı konuttur. Ancak konut gayrimenkulleri, diğer gayrimenkul tiplerine göre daha az kar marjı sunar. Düşük risk içermesi ve sürekli olarak nakit akışının dönmesi nedeniyle konut tipleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak yüksek kar marjı için endüstriyel, perakende ve ticari gayrimenkul tipleri de tercih ediliyor. Konut haricindeki gayrimenkul tiplerinde, olası ekonomik sorunlar nedeniyle düzenli nakit akışı olmayabilir.

KİŞİSEL FİNANSMANINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırım yapanlar arasında iflas edenlerin büyük bir kısmının hata yaptığı noktalardan biri bu. Günümüz dünyasında gayrimenkul yatırımı yaparken uzun vadeli krediler kullanıyoruz, ancak bu kredilere ilişkin ödemeleri düzenli yapmak büyük önem arz ediyor. Çünkü olası bir aksama, bir sonraki parçaları da etkiliyor ve bu sürecin sonu genellikle iflas ile sonuçlanıyor. Gayrimenkul yatırımını kredi ile yapacaksanız eğer mutlaka kişisel uzun vadeli finansmanınızı gözden geçirin? 5 yıllık kredi aldıysanız ve gelecek ay elinize ne kadar para geçeceğini bilmiyorsanız, büyük risk altındasınız.

YER SEÇİMİ

Bir Gayrimenkul yatırımından ciddi bir kar elde etmeyi planlıyorsanız, tüm konular bir tarafa Yer Seçimi bir tarafa olması gerekiyor. Doğru yer seçimi yapmak, başarılı bir gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli konuları arasında yer almaktadır. Mülkün etrafı güvenli mi? Yerleşim yerlerine ne kadar uzak? Etrafında ticari bölgeler var mı? Eğitim merkezlerine yakın mı? Bu sorulara mutlaka yanıt aramalı ve olumsuz yanıtlara karşı dikkatli olmalısınız. Güvenli olmayan bir noktadaki gayrimenkul yatırımı, zarara neden olacaktır.

PİYASANIN MEVCUT DURUMU

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

Çoğu zaman “emlak balonu” terimini duymuşsunuzdur. Türkiye için de sık sık “emlak balonu” terimi kullanılmaktadır. Ancak bu tür terimleri tüm Türkiye için düşünmek yanlıştır. Göç alan bir bölge için bu terim kullanılamaz. Dünyanın her yerinde lokal bazda emlak fiyatları ve haliyle emlak piyasası çok “şişmiştir”. Ancak göç alan bölgelerde bu tür bir sorundan bahsetmek yersizdir. Lokal bazda göç alan bir bölgede gayrimenkul yatırımı yapmak daima bu riski engellemenizi sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.karliisfikirleri.com/gayrimenkul-yatirimi-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler/

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ