Kredi Haber

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul Sertifikası hayata geçiriliyor. Peki inşaat sektörüne yeni bir dinamizm getirecek olan Gayrimenkul Sertifikası nedir?

Gayrimenkul Sertifikası, Türkiye’de ilk defa Toki ve Makro işbirliği ile Park Mavera 3 projesi ile uygulanacak ve gayrimenkul projelerine bireysel ve kurumsal yatırımcıların SPK denetiminde güvenle ortak olmalarını sağlayacak yeni bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul Sertifikası ile herhangi bir konut projesine tek başına yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan ancak gayrimenkule yatırım yapmak isteyen tüm kesimlerin çok ufak birikimlerle kredi çekmeden, faize bulaşmadan yatırım yapmasına imkan tanınması amaçlanmıştır. Projenin başından, tabiri caizse topraktan yatırıma ortak olmak isteyen, Türkiye’nin ve dünyanın her tarafından, her gelir grubundan yatırımcılar dilerse projenin teslimine kadar bekleyebilir dilerse de beklemeden istediği an yatırımını o anki borsa değerinden nakde dönüştürebilir.

Proje ilerledikçe bölgesel yatırımlar tamamlandıkça yatırımınız değerlenir. İsterseniz beğendiğiniz bir dairenin hissesini borsadan toplayıp sahibi olabilir, isterseniz 3 yıl sonra bitmiş ve değerlenmiş, oturmaya hazır projenin satış gelirine hisseniz nispetinde ortak olursunuz. Yatırımınızın projesine uygun olarak tamamlanma garantörü Toki olup, yatırımcı hakları açısındansa Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde olacaktır. Hisselerin değişimi Borsa İstanbul üzerinden, projeye ilişkin bilgi akışı Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden izlenebilecek ve tam şeffaflık sağlanacaktır.

Gayrimenkul Sertifikası, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen her gelir grubuna faizsiz yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı, bireysel ve kurumsal tüm yatırımcılara yönelik geliştirilmiş yeni bir enstrümandır.

Gayrimenkul Sertifikası Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Örneğin 7 kat, 28 daireden oluşan 2 bloklu bir projenin tamamının Gayrimenkul Sertifikası ile satıldığını varsayalım. Proje bağımsız bölüm başında küçük hisselere ayrılıyor. Hisselendirme esnasında dairelerin şerefiye farkları hisse adetlerine yansıtılıyor. Örnek projemizde toplam hisse 3 milyon adet olsun. A ve B blokta hisseler aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi.

Gayrimenkul Sertifikası

Toplam hisse: 3 milyon

Her bir hisse için bir halka arz fiyatı belirleniyor. 1 hisse değerini 5 lira olarak kabul edelim.

(3 milyon X 5 TL)

3 milyon hisse, hisse adedi 5 TL olacak şekilde toplam 15 milyon TL’lik bir büyüklükle arz ediliyor. Halka arz sonrası hisseler borsada işlem görmeye başlıyor. Ve teslime kadar borsada oluşan fiyattan istenildiğinde alınıp satılıyor.

Borsada işlem gördüğü son güne kadar 7 dairenin yatırımcılar tarafından hisselerinin biriktirilmek suretiyle satın alındığını varsayalım. 28 konutun bulunduğu projede 21 ev kaldı. Teslim sonrası kalan 2 milyon 248 bin hisse sahibine dağıtılmak üzere kalan 21 daire açık artırma yöntemi ile satışa çıkarılıyor. Açık artırma sonucu dairelerin aşağıdaki bedeller ile satıldığını varsayalım.

Gayrimenkul Sertifikası Nedir

Son olarak her bir hisse başına toplanan hasılat hesaplanıyor. Hasılat hisseye bölünerek hisse başına değer belirleniyor. 19 milyon 108 bin TL / 2 milyon 248 bin TL hisse = 8.5 TL

Bu örnekte hisse sahiplerine hisse başına 8.5 TL olarak ödenir.

Gayrimenkul Sertifikası ile yatırım işte bu kadar kolay. Gayrimenkul Sertifikası ilk olarak Park Mavera 3 projesi ile halka sunuluyor. Park Mavera 3 Başakşehir konut piyasasının yeni merkezi olarak planlanmış kent meydanına, resim kurum alanlarına, 380 bin metrekarelik botanik şehir parkına, Avrupa’nın en büyük şehir hastanesine, 450 bin metrekare üzerine kurulacak İbni Haldun Üniversitesi’ne komşu değerli bir konuma sahip olması ile dikkat çekiyor.