Kredi Haber
Faiz Hesaplama
0

Günümüzde birçok insanın bankalar ile yakından ilişki bulunuyor. Banka ile işi olanların tamamı için faiz hesaplamaları yapmak gerekiyor. Kredi kartı kullananlar, kredi için başvuranlar veya vadeli mevduat hesabı olanları bu hesaplamaya dahil olacaktır.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi için başvuru da bulunan bankalar ile iletişime geçerek başvuru yapmadan önce faiz hesaplaması yapmaları gerekiyor. Bu bankanın sunmuş olduğu kredinin faiz oranı üzerinden alınacak olan miktar ile faiz hesaplaması için kullanılan formül ile yapılmaktadır. Günümüzde gelişen teknolojik imkanlar sayesinde sadece rakamları yazıp tek bir tuşa yaparak işlem yapıldığı için bunu yapmaya gerek kalmamaktadır. Gene de bu şekilde hesaplamanın nasıl yapıldığı merak edenler için bir örnek ile kredi faiz hesabının nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Aylık %1 faiz ile 12 ay vadeli bin lira kredi çektiğinizi düşünelim. Aylık taksitleriniz 88,88 lira olarak hesaplanır. Krediyi çektikten bir ay sonra bin liranın %1’i olan 10 lira faiz ödemeniz olarak hesaplanacaktır. Gerçekleştireceğiniz ilk taksit ödemesi olan 88,88 liranın 10 lirası faiz olarak ödenir.

Matematik işlemlerinin tamamı için bir formül bulunmaktadır. Kredi faiz hesaplaması içinde bu formül kullanılmaktadır. Resimde görmüş olduğunuz formülde gerekli alanlara verilere girerek çekeceğiniz kredi miktarına göre aylık ödeyeceğiniz taksit miktarını öğrenmeniz mümkün olacaktır. Kredi faizi hesaplanırken dikkate alınan diğer maddeler hakkında detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılarımız satilikdairekonut.com/konut-projeleri/kredi-faizi-nasil-hesaplanir.html adresini ziyaret edebilir.

Bir örnek ile bu konu hakkında bilgi verelim. Bankanın size sunacağı faiz oranı, çekmek istediğiniz taksit sayısı ve almak istediğiniz kredi tutarı formülde gerekli alanlara boşluk olarak size sunulmaktadır. Bu noktaları belirledikten sonra kredi faizi hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Ama dediğimiz gibi günümüzde ki otomatik hesap makineleri ya da internette bulunan hesaplama araçlarını kullanarak bu formüle ihtiyaç duymadan işleminizi kolayca yapabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ