Kredi Haber
Ev Kredisi Nasıl Alınır?
0

Barınma ihtiyacı insanların yüzyıllar boyunca en çok ihtiyaç duydukları detaylardan birisidir. Bu temel ihtiyacı yüzyıllar önce mağaralar karşılarken günümüzde modernize edilmiş yaşam alanları ile bir insan tüm temel ihtiyaçlarını bir çatı altında karşılama şansına sahip oluyor. Rahatça uyumak, yemek, içmek ve eğlenmek için dışarı çıkmanıza gerek kalmıyor. Doğru şekilde planlanan yaşam alanları sayesinde tüm bu ihtiyaçlarınızı rahatça evinizde karşılayabiliyorsunuz. Tabi bu barınma alanına sahip olabilmeniz için belirli bir bedel ödemeniz gerekiyor. Kalite yükseldikçe sizlerinde ödeyeceği bedelde otomatik olarak yükselmektedir. O nedenle tercih edeceğiniz evin limitinin sadece kalitesine değil aynı zamanda sizinde bütçenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Ev Kredisi

Ev almak için insanlar farklı yollar ile para bulmaya çalışıyor. İlk olarak birikim yaparak tüm parayı peşin ödeme yoluyla ev almak istiyorlar. Ancak aylık gelir seviyeleri bu birikimin çok uzun zaman alacağını fark etmelerini sağlıyor. Bu arada ayrıca sürekli kira ödeyecek olmaları da onlar açısından bir engeldir. Bu da yerini ev kredisine bırakıyor. Ev kredisi almak günümüzde çok kolay ve rahat bir şekilde sağlanabiliyor. Bu hizmeti sunan çok sayıda banka var. Bu bankaların herhangi birisine giderek size uygun sunulan ev kredi faiz oranları ile rahatça kredi talebinizde bulunabilirsiniz. Tabi bu krediyi alabilmek için onların belirlediği şartları da sağlamanız gerekiyor.

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev kredisi alacakların öncelikle bilmesi gereken detayların başında önüne gelen herkese bu kredinin verilmediğidir. Çünkü kredi limitleri ev fiyatlarının da yüksek olmasının etkisi ile çok büyük rakamlara çıkmaktadır. O nedenle ilk olarak krediyi talep eden kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notunuz düzgünse alacağınız eve ekspertiz gönderilecektir. Bu işi yapan kişi bankanın kredi vereceğin evin piyasa değerini ortalama olarak çıkaracaktır. Diyelim siz evi 200 bin TL’ye alacaksınız. Görevlide bu limiti çıkardır. Banka size bu fiyatın %75’lik kısmını verecektir. Yani maksimum 150 bin TL kredi çekebileceksiniz. Şuan için hiçbir banka ev fiyatının tamamını kredi olarak müşterilerine sunmuyor.

Geriye kalan %25’lik kısmı isterseniz peşin olarak ödeyebilir isterseniz de yakın akrabalarınızdan borç alabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz üçüncü bir seçenekse ihtiyaç kredisine başvuru da bulunmak olacaktır. Gerçekten iyi bir kredi notuna sahipseniz ev kredisin aldığınız bankaya giderek ya da farklı bir bankadan ihtiyaç kredisine başvuru da bulabilirsiniz. Yapılacak gerekli inceleme ile geriye kalan borcunuzu bu şekilde ödeme şansına sahip olacaksınız. Tabi bu noktada bilmeniz gereken günümüzde en yüksek faiz oranlarının ihtiyaç kredisine uygulandığı olacaktır.

Ev kredisi işte bu şekilleri kullanarak alabilirsiniz. Tabi bunu alırken dikkat etmeniz gereken nokta aylık ödemeleriniz olacaktır. Aylık toplam geliriniz 10 bin TL diyelim. Ödeyeceğiniz kredi miktarının %40 ile %50 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Yani aylık ödemeniz 8.000 TL olursa sizin ödemenizde büyük bir sıkıntı yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. O nedenle vadeyi uzun tutarak ya da yüksek peşinat ödeyerek bu kredi ödemelerinizi makul seviyeye çekmenizde fayda var. Eğer bir sıkıntı oluşursa ödediğiniz para ve yapacağınız tüm işlem otomatik olarak boşa gidecektir. Ayrıca bankaların gözünde sizde olumsuz bir kişi durumuna düşeceksiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ