Kredi Haber
Ev Kredisi Hesaplama
0

Konut almak isteyenlerin ilk durakları emlakçı olurken ikinci durakları da bankalar olmakta. Ev almak için kullanılan konut kredileri ev alımı için finansman sağlarken, faiz oranı ve vadeye göre hesaplanan faizle birlikte anaparayı da tahsil ediyor.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi çekerek alınmak istenen ev için ekspertiz raporu hazırlanır. Bu rapor ile konuta bir değer biçilir ve bu değer üzerinden kredilendirme sağlanır. Konut kredileri verilirken kredinin teminatı olarak konut üzerine banka adına kredi bitene kadar kalmak şartı ile ipotek konulur.

 Banka Ne Kadar Konut Kredisi Verir?

Yasal mevzuat gereği bankalar konut için hazırlanan ekspertiz raporunda yer alan değerin azami %80’ine kadar kredi kullandırabilir. Daha fazlası için kullandırmaları yasal değildir. Örneğin 500 bin TL değer biçilen bir ev için azami 400 bin TL konut kredisi kullanabilirsiniz.

Krediyi Hangi Bankadan Kullanmalı?

Kredi başvurusu yapmadan önce almak istediğiniz konutun yaklaşık fiyatı, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarları ve krediyi çekmek istediğiniz vade gibi unsurları belirleyin. Daha sonra bu verileriniz ile birkaç bankadan faiz oranları, masraf ve sigortalar konusunda bilgi alarak karşılaştırma yapın. Faiz oranları arasında çok büyük farklılıklar yoksa diğer unsurlarda en uygun fiyatı veren bankayı tercih etmeniz yararınıza olabilir. Çünkü faiz oranlarında düşme meydana geldiği zaman bu yeni oranların yapılandırma ile mevcut kredinize uyarlanmasını isteyebilirsiniz. Ancak masraf ve sigorta gibi maliyetlerde böyle bir şansınız olmayacaktır.

Konut Kredisi Taksitleri

Konut kredisinde vade azami 20 yıl yani 240 aya kadar çıkabilmektedir. Ancak faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı çok uzun vadeli kullanmak cazip değildir. Vadenin de faiz oranı gibi toplam ödemeniz gereken faiz oranında büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.

Ayrıca bankalar konut kredilerinde konut kredisi ve diğer kredilere ödemeniz gereken aylık taksit tutarının gelirinizin belli bir oranını aşmamasını isterler. Bu oran genelde %60 ila %70 arasında değişmektedir. Buna ilave olarak konut kredisi kullanırken eşiniz ya da birlikte yaşadığınız anne-baba ve çocuklarınıza ait gelirlerin de dikkate alınmasını isteyebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Bunun için alacağınız evin değeri, piyasadaki konut kredisi faiz oranları, krediyi çekmek istediğiniz vade gibi pek çok değişkeni bilmeniz gerekmektedir. Yaklaşık konut değeri ve vadeyi belirledikten sonra çeşitli bankalardan bu konuda bilgi toplayıp karşılaştırma yapmak en uygun davranış olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ