Kredi Haber
Ev Almak
0

Ev almak yeni evlenenlerin, işe başlayanların, yatırım yapmak isteyenlerin kısaca geleceklerini garantilemek isteyen hemen herkesin ortak hedefidir. Gayrimenkul alımı olarak da geçen ev alımları geçmiş zamanlarda kısa sürede gerçekleşebilmiştir. Ancak günümüzde yatırım amaçlı olarak ev alan kişilerin sayısı çok azdır. Artan maliyetler neticesinde bireyler bir ev almak konusunda bile yeterince birikim yapamaz hale gelmişlerdir. Bu neden yüzünden ev alımını kolay hale getirecek farklı uygulamalar gündeme gelmiştir.

TOKİ’den Ev Almak

Yapılan araştırmalara göre özellikle düşük ve orta gelir sahiplerinin ev alabilme oranlarında büyük azalmalar meydana gelmiştir. TOKİ ev almak konusunda bu gelir gruplarına hitap etmektedir. Bireylerin TOKİ ‘den ev alabilmek için belli gelir gruplarının altında olmaları istenmektedir. Hemen her yerde projesi olan TOKİ, ev alımlarında önce kayıt aşaması bulunmaktadır. Kişilerin başvurularını internetten değil bireysel şekilde elden yapmaları gerekmektedir. Başvuruların yapılmasından sonra ise kura aşamasına sıra gelmektedir. Kura, noter huzurunda herkese açık bir şekilde çekilmektedir. Kuranın tamamlanmasından sonra resmen ev sahibi olunmuş sayılmaktadır. Böylece kira öder gibi ev alınabilmektedir. Üstelik TOKİ, ev alımları açısından krediye göre oldukça uygun fiyatlar içermektedir.

Kredi İle Ev Almak

Konut kredisi, bankalardan ev almak için çekilmesi gerekli olan kredi türüdür. Öncelikle kredi ihtiyaçları ev alımlarının nakit olarak yapılma zorunluluğundan ileri gelmektedir. Bireyler belli bir seviyeye kadar birikim yapmaktadır. Ancak gayrimenkul fiyatlarındaki artış çoğunlukla paranın tamamının birikmesinin uzun yıllar almasına yol açmaktadır. Bu süre çerçevesinde aynı zamanda kira ödemelerinin yapılması maddi açıdan yaşanan zorluğu katlamaktadır. Kredi ile ev almak bu bağlamda bazı bireylerin ilk tercihleridir. Birikimlerin banka kredileri ile tamamlanmasının ardından anında istenen evlere sahip olunabilmektedir. Genellikle kira için ödenen para ise artık banka kredisine verilmeye başlanmaktadır. Banka kredilerinde faiz oranları son birkaç yıl içerisinde artış göstermiştir. Çekilen konut kredilerinin iki katından fazla ödemelerin yapıldığı bilinmektedir. Ancak son yapılan kredi faiz indirimlerinden sonra bankalardan konut kredisi çekerek ev sahibi olanların sayısında yeniden bir artış olması beklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ