Kredi Haber
Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır?
0

Engelli vatandaşların hayatlarını daha iyi bir şekilde idare edebilmesi ve hayata karşı geride kalmamaları için onlara sunulan avantajlar bulunmaktadır. Sıfır araç alımında ödenmesi gereken ÖTV bu vatandaşlar için alınmamaktadır. Bu da ülkemizde ki yüksek özel tüketim vergileri göz önüne alındığında yüksek bir indirim anlamına gelmektedir.

İndirim kişinin almış olduğu sağlık raporunun %90’nun üzerinde olmasına göre değişecektir. Engelli başvurusu yaparak araç almak isteyenlerin tercih edecekleri aracın 1.6 motor gücünün üzerinde olmaması gerekiyor. Alınan arabanın en az 5 yıl satılamaz hükmü olduğunu bilmeleri ve bu süre içerisinde satmaları halinde özel tüketim vergisini ödemeleri gerektiği bilgisi veriliyor. Bu indirim ikinci el araçlar için uygulanmamaktadır.

Engelli Araç Alımı

Engelli araç alımı için öncelikle tam teşekkülü bir hastaneden sağlık raporunun alınması gerekmektedir. %90 oranında raporu bulunan kişiler ÖTV vergisini ödemek zorunda kalmadan araç alımı için başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz detayları göz önüne alarak başvurularını yapacaklardır.

Aracın üzerine uygulanan ÖTV vergisine göre %45 ile %60 arasında indirim almaları mümkün olacaktır. Motosiklet almak isteyenler için bu oran %22 ile %37 arasında değişim göstermektedir. Engelli vatandaşlar bu durumdan sadece sıfır araç alımında yararlanabilmektedir. Ayrıca bir engelli araç aldıktan sonra farklı bir engelliye ÖTV ödemeden araç satışı gerçekleştirebilmektedir.

Alınacak olan sağlık raporunda aracı kullanacak kişi belirtilmektedir. Araç kullanamayacak fiziki bir yetersizliğe sahip olan bireyler için ehliyet alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli araç almak isteyenler ne kadar indirim alacaklarını merak etmektedir. Bunun için öncelikle almak istediğiniz aracı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü araç fiyatına göre üzerine ki ÖTV’yi öğrenmiş olacaksınız. 68.400 TL’nin altında olan araçlarda ÖTV oranı %45, 64.401 TL ile 123.900 TL arasında olanlarda %50 ÖTV ve 123.901 TL’nin üzerinde değere sahip olan araçlarda %60 ÖTV bulunmaktadır. Ayrıca alınacak olan engelli aracın değerinin üst limitinin vergiler ile birlikte 247 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir.

100 bin TL’lik araca %50 ÖTV eklenecek ve aracın değeri 150 bin TL olacaktır. Bu fiyatın üzerinde %18 KDV eklenerek aracın değeri 177 bin TL olacaktır. Bu aracı ÖTV indirimi ile aldığınızda size 118 bin TL’ye satılacaktır. ÖTV indirimi yapılacak ve aracın bayi karıyla birlikte KDV’yi ödemiş olacaksınız.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli araç almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Tam teşekküllü bir hastaneden %90 engelli raporu almak araç alımı için yeterlidir. Ancak %90’ın altında araç sahibi olanların araç kullanırken ekipman kullanmasına ihtiyaç duyduğuna dair bir raporları olması gerekmektedir. Bu durumda da indirimden yararlanabilmektedir.

Engelli aracı alanlar 5 yıl içerisinde araçlarını satamamaktadır. Ancak satışı engeli olmayan birisini yaparlarsa ÖTV indirimini geri ödemek zorundadır. Ancak satış engelli bir vatandaşa yapılırsa indirim devam etmektedir.

Engelli araçlarında ÖTV indiriminin yanı sıra MTV indiriminden faydalanılmaktadır. Her 5 yılda bir tane hak bulunmaktadır. Binek otomobil yanında, panelvan ve kamyonet bu indirimden yararlanılarak alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ