Kredi Haber
En Uygun Mevduat Faizi Nasıl Alınır?
0

En uygun mevduat faizi ile avantajlı bir durum elde edebilirsiniz. Birikimlerinizden en doğru şekilde faydalanabilmek için en uygun mevduat faizi seçerken nelere dikkat etmeli, vadeli mevduat hesaplama işlemlerini gerçekleştirirken nasıl hareket etmelisiniz önerilerde bulunacağız. İşte en uygun mevduat faizi veren bankalar ve faiz oranları ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Birikimlerinizi değerlendirmek için size en uygun mevduat sistemini tercih etmeniz gerekiyor. Bankacılık sisteminde bunun için faiz verilerek müşterilerine yeterli hizmet verilmeye çalışılıyor. Tercih edeceğiniz mevduat süresine göre bu konuda hizmet veren bankalar arasından size uygun olanı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Tabi mevduatınızı faiz üzerinden değerlendirebileceğiniz gibi altına veya dövize yatırım yaparak da değerlendirme hakkına sahipsiniz. Bu karşılaştırmaları yapmak için kısa vadeli ve uzun vadeli olarak hesap yapmanız gerekiyor. Bu hesap işlemi sayesinde size en yüksek geliri sağlayacağını umduğunuz yöntemi tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

En Uygun Mevduat Faizi

En uygun mevduat faizini tercih etmek size en yüksek kazancı sağlaması açısından önemlidir. Sektörde faizli bankacılık hizmet verenler ile irtibata geçerek ya da hesaplama araçlarını kullanarak size bu noktada en iyi hizmeti verecek bankayı tercih edebilirsiniz.

Piyasada ki faiz oranları arasında ki tercihinizi yaparken bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Mevduat süreniz, brüt ve net getiri hesapları ve vergi ödemesi dikkat edilmelidir. Süre kısa olduğunda veya süre uzadığında mevduat faizlerinde değişiklik olacaktır. 1-90 gün aralığında olan faiz ile 91 ile 365 gün arasında olan mevduat faiz getirisi farklı olacağını unutmamanız gerekiyor.

En Uygun Mevduat Faiz Oranları Hangi Bankada?

32 günlük mevduat faiz oranları arasında en yüksek rakam %24 ile sunulmaktadır. Burgan Bank, Alternatif Bank ve Fibabank müşterilerine bu oran üzerinden hizmet sağlamaktadır. En düşük mevduat faiz oranı %17 ile İş Bankası tarafından sağlanmaktadır. 100 bin TL’lik bir mevduatı 365 günlük bir değerlendirmeye dahil edenler bu iki oran arasında yaklaşık 8 bin TL’ye yakın bir fark alacaklardır. Tercih yapılırken bu detaya dikkat etmek gerekmektedir.

Mevduat faiz oranına göre elde edilen gelir üzerinden vergi kesintisi yapılmaktadır. Bu kesinti ana para üzerinden yapılmamaktadır. Sadece faiz geliri üzerinden yapılmaktadır. Mevduatını 1 yılın üzerinde ki vadeli hesaba yatırmak isteyenlerin bilmesi gereken bu tür bir işlemde stopaj kesintisinin yapılmayacak olmasıdır.

En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileri?

Bankaların müşteri çekmek amacıyla yüksek faiz oranları ile mevduat topladıkları bilinmektedir. Sektörde 19 bankanın faiz oranları karşılaştırıldığında ilk üç sırada %24’lük mevduat faiz oranıyla Fibabanka, Alternatif Bank ve Burgan Bank yer almaktadır.

Bunları %23,50 oranıyla Turkish Bank, İNG Bank ve Odea Bank takip etmektedir. TEB, Yapı Kredi %22, Denizbank %21, Şekerbank %20,50, Ziraat Bankası %20 mevduat faizi sunmaktadır.

Mevduat faizinde en düşük oran %17 ile İş Bankası’na aittir. Vakıfbank %18,50, Akbank %19, Finansbank %19,20, Halkbank ve HSBC %19,50 mevduat faizi sunan bankalar olarak dikkat çekmektedir

Mevduat faiz oranları merkez bankası tarafından yapılan açıklamalara göre şekillenmektedir. Ayrıca bu paylaştığımız oranlar 32 günlük yatırım için verilen oranlardır. Yatırım süresi değiştikçe faiz oranları da buna göre değişiklik gösterebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ