Kredi Haber
En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankalarda Var?
0

En Uygun Konut Kredisi

Satılık ev almak, kendi evinde yaşamak herkesin hayali olsa da bu imkan pek çok kişi için oldukça uzak bir ihtimaldir. Ancak konut kredileri sayesinde düzenli bir geliri olanların gelir seviyeleri çok yüksek olmasa da kendi evine sahip olma olasılığı artıyor. Alınmak istenen konut değerinin %20’si kadar bir peşinat birikimi yapıldıktan sonra yapılması gereken şey en uygun konut kredisini bulmak oluyor.

Faiz: Sabit mi, değişken mi olmalı?

Ülkemizde konut kredileri sabit ve değişken faizli olarak kullanılabilse de genellikle gerek faiz oranları düştüğü zaman kredinin yapılandırılarak bu oranların sağladığı imkanlardan yararlanılabilmesi gerekse faiz oranlarının uzun zamandır yükselme eğiliminde olması nedeniyle sabit faizli krediler daha çok tercih edilmektedir.

Bununla birlikte konut kredileri genelde 5-10-15 gibi uzun yıllar için kullanılmaktadır. Bu durumda değişken faizli kredilerde vade uzadıkça geleceğe ilişkin belirsizlik daha da artacağından cazip gelmeyecektir. Sabit faizli kredilerde ise uzun yıllar boyunca ne kadar ödeme yapılacağını bugünden bilmenin rahatlığına ilave olarak paranın satın alma gücündeki düşüş ve gelirde meydana gelebilecek artışlar nedeniyle bugünkü taksitlerin 3-5 yıl sonra çok cüzi bir tutara denk gelebilecek olması gibi hususlar avantajlı olan konulardır.

Vade ve taksit ne kadar olmalı?

Konut kredilerinde vadeler 20 yıla kadar uzayabilmektedir. Ancak faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı 120 ay ile 240 ay vadeli kredi kullanmak arasında ödenen aylık taksit bakımından ciddi farklar bulunmazken toplamda ödenen faiz bakımından uzun vadeli kullanım daha dezavantajlı bir konum sergilemektedir. Bu konuyla ilgili satilikdairekonut.com/blog/konut-kredisi-120-ay-mi-240-ay-mi-cekilmeli.html adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bankalar genelde aylık taksit tutarlarının alınacak olan konutta yaşayacak olan eşler ve çocukların belgelenebilir gelirleri toplamının %60-70’i gibi bir oranı geçmemesini istiyorlar ve bu konuda katı sayılabilecek kuralları var.

Ne kadar kredi kullanmalı?

Bu konuda yasal düzenleme konutun ekspertiz değerinin asgari %20’sinin peşin ödenmesini azami %80’i için kredi kullanılmasını belirtse de zaman zaman peşinatın bir başka kredi ya da tanıdıklardan borç para almak şeklinde toplandığı durumlar olmaktadır. Ancak bu yola başvuranların genelde kredi taksitlerini ödemede ciddi zorluklar çektikleri görülmektedir. İdeal olan peşinatın asgari %30-40 kadarının kişisel birikimler ile sağlanıp geri kalan tutar için kredi çekilmesidir.

En uygun konut kredileri?

Bankaların konut kredisi faiz oranları arasında genelde ciddi farklar olmamasına rağmen gerek kampanyalar gerekse kişiye özel oranlar ile aradaki makas açılabilmektedir. Bu nedenle en uygun olan kredi kullanmadan önce birkaç bankadan oran bilgisi almak olacaktır. Bununla birlikte bazı bankalardaki güncel oranlar şu şekildedir: 120 aya kadar kredilerde Halkbank ve Ziraat Bankası 0,96, Vakıfbank’ta ise 0,98. Bu üç kamu bankası haricindeki bankalarda oranlar 1’in üzerinde seyrediyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ