Kredi Haber
En Uygun Ev Kredisi Nasıl Çekilir?
0

Yatırım yapmaktan kiradan kurtulmaya konut sahibi olmanın pek çok nedeni olsa da konut sahibi olurken en çok tercih edilen yöntem konut kredisi olmaktadır. Peki konut kredisinde süreç nasıl işler ve konut kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

  • Almak istediğiniz konuta karar verin.

Konut kredisi kullanmanın ve konut satın almanın ilk adımı alınmak istenen eve karar verilmesidir; çünkü sonraki tüm süreç bu konutun niteliklerine göre şekillenecektir. Eğer konutu kredi ile alacağınız kesin ise almak istediğiniz evin kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusuna sahip olması, üzerinde haciz, rehin gibi kısıtlar bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kredi kullanma aşamasında hüsrana uğrayabilirsiniz.

  • Tek banka ile yetinmeyin.

Almak istediğiniz konuta ait tapu fotokopisi ile konut kredisi çekmek istediğiniz banka şubesine başvurun. Ancak hangi bankadan çekmek istediğinize karar vermeden önce bir iki bankadan faiz oranı, masraf, sigorta ücreti gibi bilgileri edinip karşılaştırma yapın. Bunlar bankadan bankaya değişiklik göstereceği gibi aynı bankanın farklı şubelerinde dahi – hedefini tutturmak isteyen şubenin inisiyatif alması vs. nedenlerle – ufak farklılıklar olabilir. Konuyla ilgili En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankalarda Var? makalesinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Detaylara dikkat edin!

Bankalar arasında karşılaştırma yaparken sadece faiz oranına takılmayın. Kredi kullandırım masrafı, Dask harici konut ve hayat sigortası gibi sigorta fiyatlarına da dikkat edin. Bazı bankalar faiz oranını düşük tutup masrafı yüksek tutabilirken bazıları da her ikisini düşük tutup sigortaları yüksek tutabilmektedirler. Bu nedenle sadece aylık kredi taksitini değil de toplamda cebinizden çıkacak tutarı karşılaştırmaya çalışın.

  • Ekspertiz Aşaması

Almak istediğinize konuta ve krediyi kullanmak istediğiniz bankaya karar verdikten sonra banka görevlisi sizden konutun tapu fotokopisini isteyecektir. Bununla konut hakkında ekspertiz yaptırılacak ve ekspertiz tarafından konuta kredi kullandırılıp kullandırılamayacağı ve konutun yaklaşık değeri konularında bankaya rapor hazırlanacaktır. İlgili mevzuat gereği eksperin konut için belirlediği değerin azami %80’i kadar konut kredisi kullanmanız mümkündür.

Ekspertiz raporundan sonra konut kredisi kullanımı her zaman kesin olmadığından bankalar ekspertiz ücretini peşin olarak tahsil ederler.

  • Gelir Tespiti

Ekspertiz raporu aşaması genelde 2-3 gün içinde tamamlanmaktadır. Bundan sonra bankanın size en uygun ödeme planını hazırlayabilmesi için aylık ne kadar geliriniz olduğu ve ne kadar taksit ödeyebileceğiniz gibi konular netleştirilir.

  • Konut kredilerinde aynı evde yaşayan eş ve çocukların gelirleri de gelir tespitinde dikkate alınır. Burada önemli nokta bu gelirlerin belgelenebilir olmasıdır. Hakkında herhangi bir belge sunulmayan gelirler hesaplamaya kolay kolay dahil edilmez.
  • Kredinin vadesi belirlenirken banka için gelirden sonraki en önemli unsur diğer kredilerinizin aylık ödemeleri olacaktır. Bankalar genellikle tüm kredi ödemeleri/ aylık gelir oranının %60-70 sınırını aşmaması şartını koyarlar. Kısa vadeli kullanmak istediğiniz kredinin aylık ödemelerinin bu oranın üstünde olması halinde daha uzun bir vadeli ödeme planını size önereceklerdir.

 

  • Ödeme planı belirlenmesi

Sabit taksitli, artan/ azalan taksitli ya da ara ödemeli pek çok ödeme yönteminden sizin için en uygun olanı seçmeniz mümkündür. Örneğin yılın belirli dönemlerinde prim ikramiye alan biri iseniz ara ödemeli bir seçenek toplamda ödeyeceğiniz faiz yükünü hafifletecektir. Ya da sabit taksitli ödeme planı seçmeniz halinde yıllar içerisinde geliriniz artıkça kredi taksitinin geliriniz içindeki payı düşecek ve taksitleri ödemeniz daha kolay hale gelebilecektir.

  • Tapu masraflarına hazır olun!

Yukarıda sayılan aşamalardan sonraki aşama konutun tapuda satışı aşamasıdır. Bunun için ilgili tapu müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. İlave olarak karşınıza tapu harcı masrafı çıkacaktır. Tapu harcı yasal olarak alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı konut bedelinin %3’ü kadar alınması gerekse de uygulamada pek çok satıcı bunu alıcıya ödetmektedir. Burada pazarlık ve ikna gücünüze bağlı olarak yasal durumun uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Erken kapatma durumunda ceza ödeyebilirsiniz!

Konut kredisi kullandınız ve belli bir süre sonra elinize toplu para geçti ve kredinin tümünü kapatmak istediniz, evi satıp başka bir ev almak istediniz ya da elinize kredinin tümünü değil de birkaç taksitini ödeyebilecek kadar bir para geçti ve birkaç taksiti erkenden ödemek istediniz diyelim. Bu gibi ara ödeme ya da erken ödeme durumlarında bankalar ödenen tutarın %0,2’si (binde ikisi) kadar erken ödeme cezası alma hakkına sahip olduklarını bilmenizde yarar vardır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ