2017 Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir

Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl ödemesi gereken bir vergi türüdür. Taşınmaz sahipleri için 2017 emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir

Bu verginin her yıl belirlenen tarihlerde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde cezai yaptırımlar kaçınılmaz olur. Emlak vergisi belirlenirken yeniden değerleme oranları baz alınır. Peki 2017 emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak vergisinin belirlenen tarihlerde ödenmemesinin cezası bulunuyor. Vergisi zamanında ödemeyenler her ay için yüzde 1.90’lık gecikme zammı ödeyecek.

2017 Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

  • 2016 Yılı Emlak Vergisi 1. Taksit Ödemeleri 1 Mart / 31 Mayıs 2017
  • 2016 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri 1 Eylül / 30 Kasım 2017

Arsa Rayiç Bedellerine İtiraz Edilebilir mi?

Çok kısa bir süre öncesine kadar arsa birim rayiç bedellerine karşı sadece bu bedellerin imza karşılığında bildirildiği Ticaret Odaları, Ziraat Odaları, Muhtarlıklar gibi birimlerin dav açması mümkündü. Bunun dışında verginin mükellefi olan kişilerin dava açması söz konusu değildi. Fakat kanunda düzenlenmiş olan bu maddenin anayasaya aykırılığı iddia edildi ve anayasa mahkemesine götürüldü. Ve anayasa mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Bu düzenlemenin iptal edilmesiyle birlikte artık mükelleflerin de arsa rayiç bedellerine karşı dava açma hakları düzenlenmiş oldu.