Kredi Haber

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir 2019

Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl ödemesi gereken bir vergi türüdür. Taşınmaz sahipleri için 2019 emlak vergisi ne zaman ödenir?

2019 yılına ait vergi takviminin belli olması ile birlikte taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödeme tarihlerini merak etmeye başladı. Belediyeler ve banka şubelerinin yanı sıra online olarak internet üzerinden emlak vergisi taksit ödemeleri gerçekleştirilebiliyor. Emlak vergisinin belirlenen tarihlerde ödenmemesinin cezası bulunuyor. Vergisini zamanında ödemeyen vatandaşlar her ay için yüzde 1.90’lık gecikme zammı ödeyecek.

Emlak vergisinin her yıl belirlenen tarihlerde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde cezai yaptırımlar kaçınılmaz olur. Emlak vergisi belirlenirken yeniden değerleme oranları baz alınır. Peki 2019 emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir

2019 Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

  • 2019 Yılı Emlak Vergisi 1. Taksit Ödemeleri 1 Mart / 31 Mayıs 2019
  • 2019 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri 1 Kasım / 30 Kasım 2019

Arsa Rayiç Bedellerine İtiraz Edilebilir mi?

Çok kısa bir süre öncesine kadar arsa birim rayiç bedellerine karşı sadece bu bedellerin imza karşılığında bildirildiği Ticaret Odaları, Ziraat Odaları, Muhtarlıklar gibi birimlerin dav açması mümkündü. Bunun dışında verginin mükellefi olan kişilerin dava açması söz konusu değildi. Fakat kanunda düzenlenmiş olan bu maddenin anayasaya aykırılığı iddia edildi ve anayasa mahkemesine götürüldü. Ve anayasa mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Bu düzenlemenin iptal edilmesiyle birlikte artık mükelleflerin de arsa rayiç bedellerine karşı dava açma hakları düzenlenmiş oldu.

Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

Emlak vergisi borcu var mı yok mu sorgulamak ve öğrenmek isteyen vatandaşlar sorgulama işlemlerini taşınmazın bağlı olduğu belediye binalarından veya resmi web sitesi üzerinden e-Devlet giriş bilgileri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) hizmete sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti altından gerçekleştirebilir. Emlak vergisi borç sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresini ziyaret edebilirsiniz. Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın yer aldığı belediyeye doğrudan yapılabildiği gibi ilgili belediyeye ait hesabın bulunduğu banka şubelerine de gerçekleştirilebilmektedir. Emlak vergisi borcunuzu sorgulamak ve ödeme için İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına giriş yapabilirsiniz.