Kredi Haber
Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Dakika! EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak, Finlandiya Modeli Nedir?
0

Emeklilikte yaşa takılanlar gelecek müjdeli haberi beklemeye başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmesi Adalet ve Kalkına Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım, “Emeklilikte yaşa takılanlar” için sabırlı olmaları yönünde beyan ettikleri vaatler ile ilgili gelişme olup olmadığı sorusu üzerine bakanlığın gerekli çalışmaları gerçekleştirdiğini belirtti. Emeklilik hayali kuran vatandaşlar ise EYT ile ilgili seçimlerden önce bir gelişme olup olmayacağı ve meclisten yasanın geçip geçmeyeceği yönünde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Müjdeli Haber

Binali Yıldırım yaptığı açıklamada ilgili çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek güzel haberler yakında açıklanacağı sinyalini vermiş oldu. Namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, seçimlerden önce dile getirdikleri biraz sabırlı olun, EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri olacak açıklamasının hatırlatılması üzerine, ilgili kurumların erken emeklilik yasası üzerinde çalıştığına dikkat çekti ve biraz daha sabırlı olunması gerektiğini ifade etti.

Erken emeklilik hayali kuran vatandaşlar sabırsız bir şekilde yaşanacak olan son dakika gelişmeleri beklemeye koyulmuş durumda. Peki emeklilikte yaşa takılanlar ne yapmalı, son durum nedir? Bir yandan da gündeme gelen Finlandiya modeli dikkatleri çekmiş durumda. Buna göre kimler bu gelişmelerden faydalanabilecek ve emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek detaylar yazımızın devamında…

Yaşa Takılanlar Son Dakika Gelişmesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çalışmalarını bir yandan devam ettirirken diğer yandan yeni emeklilik yasası ile ilgili fikirler ortaya çıkıyor. Uzmanlar, Finlandiya Modeli olarak isimlendirilen yöntemin EYT konusunda sorunun büyük oranda çözüme kavuşacağı yönde açıklamalarda bulunuyor. Yaş şartı ile ilgili düzenlemelerin 1999 yılında gerçekleştirilmesinden kaynaklı çalışanların mağdur olduğu yönünde ifadelerde bulunan uzmanlar emeklilikte yaşa takılanların siyasi istismar malzemesi olarak kullanıldığını dile getiriyor.
emeklilikte yaşa takılanlar finlandiya modeli
Finlandiya Modeli Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar için ortaya atılan son dakika gelişmesinde Almanya modeli olarak da bilinen Finlandiya modeline göre bu ülkelerde ki emeklilik yaşı 65-67 olarak belirlenmiş. Türkiye’de ise 2008 yılı sonrasında erkek vatandaşlar 61, bayan vatandaşlar ise 58 yaşında emekli olabiliyor.

Finlandiya’da uygulanan yönteme göre emekli olmasına kısa süre kalanlara yönelik, ödenecek maaş için her sene yüzde 2 oranında eksik maaş ödemesi gerçekleştiriliyor. Yüzde 2 oranında kesinti yapılmasını kabul ederseniz hemen emekli olabiliyorsunuz. Eğer emeklilik süresinin dolmasına 2 yıl var ise yüzde 4, 3 yıl var ise yüzde 6 maaş kesintisi ile emekli olabiliyorsunuz. Finlandiya modeline göre eğer sosyal güvenlik destek primi öderseniz maaşınızı eski haline getirebilirsiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimler?

Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre ülkemizde 4 yıldan fazla süre ile emeklilikte yaşa takılanların sayısının 500 bin civarında olduğu belirtiliyor. Ülkemizde Finlandiya modeli uygulanması durumunda emekliliğine 4 yıl kalmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, maaşından yapılacak olan %8 oranında ki kesinti ile emeklilik hakkı kazanmış olacak. 3 yıl sürelerde ise bu oran yüzde 6 olarak gerçekleşecek. Yani bu da demek oluyor ki 2 bin lira emekli maaşı alacak olan vatandaşlar Finlandiya modelinin uygulanması durumunda yüzde 6 kesinti ile bin 880 lira maaş almış olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ