Kredi Haber
Emeklilere Toki Ne Zaman Başlayacak
0

Yıllarca çalışıp, didindikten sonra gün gelip emekli olmanızın ardından bir evim olsa da bundan sonra rahat bir hayat geçirsem diyebilirsiniz. Ancak günümüzde ki ev fiyatları bir emekli maaşı ile alınabilecek olan seviyelerin çok üzerinde seyrettiği için bu hayalinizi gerçekleştirmek zor gibi durabilir. Bu noktada endişe etmenize gereken yok Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından sadece emeklilere özel olarak başlatılan çok sayıda konut projesi bulunmaktadır. İhtiyaç olan şehirlerde ya da emekli dernekleri tarafından özel başvuru ile ulaşan derneklerin olduğu bölgelerde aylık taksitleri 300 TL’den başlayan fiyatlar ile ödemesi yapılan evlere sahip olabileceksiniz. Tabi bunun için kurum tarafından önceden belirlenen şartları sağlamak gerekiyor.

Emeklilere Özel Projeler

Toki tarafından sadece emeklilere özel projelerin hazırlanması ile birlikte aynı zamanda hali hazırda devam eden ve alt gelir grubuna dahil olan aileleri ev sahibi yapmak için başlatılan projelerde de onlar ayrılan özel bir kısım olacaktır. Yapılan tüm inşaat projelerinin içerisinde %25’lik kısım emeklilere ayrılmaktadır. Bu sayede onların ev sahibi olması daha rahat bir hale alacaktır. Bu konuda yapılan açıklama ile “Herkesin evi olsun” amacına uygun olan bu projelerin başlatıldığı aktarılmaktadır. 2018 yılında ki projeler ile birlikte gelecek yıllarda da bu konuda çalışmaların ara verilmeden devam edileceği ve emeklilerimizin bunlardan yararlanma konusunda her zaman ilk sırada olacağını belirtelim.

Emeklilerin TOKİ Başvurusu

Emekli oldunuz ve TOKİ’den bir ev alma fikriniz var bunu hayata geçirmek için öncelikle başvurunuzu yapmalısınız. Bunun içinde kurum tarafından önceden belirlenmiş olan şartların hepsini yerine getirmelisiniz. Bu şartları yerine getirmeyen insanların başvurularının geçersiz sayıldığını şimdiden söylememizde fayda görüyoruz. Bu noktada başarılı bir iş yürüttüklerinin de altını özellikle çizmekte fayda var.

Öncelikle mutlaka TC vatandaşı olmalısınız. Yabancıların bu evlerden birisine sahip olması mümkün değildir. Projenin olduğu il ya da ilçede en az 1 yıldır resmi olarak ikamet etmeniz gerekiyor. Şehit ailesi veya gazi yakınıysanız o şehirde en az 3 yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Ayrıca daha önce çalışma hayatınızda dahil olmak üzere TOKİ’den bir konut almamış olmanız gerekiyor. Bunun yanında aileniz içinde ki insanların hiçbirinin bir tapu kaydının olmaması gerekiyor. Hisseli tapular buna dahil edilmiyor.

Aylık gelir seviyenizin hane halkı olarak 4.500 TL’nin altında olması gerekiyor. Büyük şehirde yaşayanlar için bu rakamın biraz daha yukarı çekildiğini ekleyelim. Emeklinin kendisi tarafından başvurunun yapılması gerekmektedir. Kura sonrası alacağınız evden bir kazanç elde etme fikriniz varsa ondan şimdiden vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü imzalayacağınız sözleşme gereğince borcunuzu bitirene kadar eve başkasının oturmasına izin veremezsiniz. Yani aileniz dışında bir kişiye evinizi kiraya verme hayaliniz varsa bundan vazgeçin.

Emekliler için özel projeleri takip etmek istiyorsanız TOKİ kendi web sitesinde giriş yaparak oradan Emeklilere Özel linkine tıklamanız gerekiyor. Ayrıca orada başvurunuzu yaparken sizden istenecek gerekli belgeler hakkında da detaylı bilgi bulabilirsiniz. Tüm bunlar ile birlikte rahatça oturacağınız ve huzur içerisinde emeklilik günlerinizi geçireceğiniz eve sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ