Kredi Haber
EKAP Nedir? Giriş Nasıl Yapılır?
0

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nun kısaltması olarak kullanılan EKAP, kamu kurumları tarafından yapılan doğrudan satın alımlar için kullanılan bir sistemdir. Özel olarak hazırlanan bir sisteme sahip olan bu yöntemi kullanılabilmek için sözleşme imzalanması gerekmektedir.

EKAP sistemine dahil olabilmek için bireysel veya tüzel kişi olmanız fark etmemektedir. Üye olduktan sonra kamu tarafından açılan tüm ihalelere direkt olarak giriş yapmak mümkündür. KİK tarafından hazırlanan bu sistem resmi bir site üzerinden sunulmaktadır.

EKAP Nedir?

EKAP, çok sayıda kamu kuruluşu ve kurumlarının online ortamda ilanlı ve ilansız olarak yayınladıkları ihale, duyuru ve şartnamelere ulaşmanızı sağlayan, ücretsiz kayıt olunabilen ihale takip sistemidir.

EKAP sistemine üye olmak için başvuru formu internet üzerinden dolduruluyor olsa da üyeliğinizin aktif bir hale gelmesi için gerekli belgeleri kuruma göndermeniz gerekiyor. Evraklar kuruma gönderildikten sonra en az 3-4 iş gününün ardından onaylanmasını beklemeniz gerekiyor. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra tarafınıza gelecek kullanıcı adı ve parolayla birlikte sisteme girebilirsiniz.

EKAP Kayıt Nasıl Yapılır?

EKAP kayıt işlemleri gerçek ya da tüzel kişiler için 4 aşamadan oluşmaktadır.

1- Gerçek ya da tüzel kişiliğe ait seçeneklerden uygun olanının seçilmesi ve ardından kimlik bilgilerinin girişi
2- İletişim ve adres bilgilerinin girişi
3- Sorumlu ve imza yetkisi bulunan kişilere ait bilgilerin girişi
4- Protokolün hazır hale getirilmesi

EKAP İhale Arama

EKAP İhale arama işlemi resmi site üzerinden yapılmaktadır. Sitede bulunan filtreleme seçeneği sayesinde istenilen her alanda rahatlıkla arama yapılarak, ihaleye ulaşılabilmektedir. İhalenin hangi tarihler arasında olacağını, detayları bilgilerini ve size sunulan dokümanları görmeniz mümkün olmaktadır.

İhalenin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, mal, hizmet, yapım ve danışmanlık üzerine mi olduğuna göre aramanızı yapabilirsiniz. Hangi yasa kapsamında sunulduğunu, ihale durumunu bu şekilde rahatça öğrenmeniz mümkündür. İhalenin internet üzerinden yapılıp yapılamadığını, hangi üst idare tarafından yapıldığını ve ihale usulüne kadar arama bölümlerini kullanarak filtrelemek mümkün olmaktadır.

EKAP İhale Girişi Nasıl Yapılır?

EKAP üyeliğinizi tamamlayıp, resmi bir şekilde giriş yaptıktan sonra ihale girişini rahatlıkla yapabilirsiniz. İhale kayıt işlemini yapmak için menüler arasında yer alan İhale işlemleri sekmesinde “İhale Kayıt” bölümüne tıklamanız gerekiyor.

İlk olarak ihale kapsamını seçmelisiniz. 4734 sayılı kapsamı seçerek ileri tuşuna basmanız gerekiyor. İhalenin türü ve usulünü de belirledikten sonra yaklaşık maliyeti hesaplamalı, ön ilan sayfasını doldurduktan sonra ihale bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Özel ve kayıt bölümüne gelindiğinde eksik bir nokta olup olmadığı kontrol edilerek kaydet butonuna basarak ihale girişi tamamlanır. Bu sayede kamu tarafından ihale EKAP üzerinden online olarak açılmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ