Kredi Haber
Ehliyet Randevu Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?
0

Ehliyet randevu alma günümüz şartlarında artık zahmet olmaktan çıkmış ve kolay bir hal almış durumda. Ehliyet randevusu nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir sorularının yanıtları…

Ehliyetlerin yenilenmesi için hazırlanan yasayla birlikte, sürücü ehliyeti olanların 5 yıl içerisinde ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor. 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan bu yenileme işlemi, 31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır.

Ülkemizde ehliyet sahibi olan tüm bireylerin 5 yıl içerisinde bu dönüşümü sağlaması gerekiyor. Ehliyet değişimini yapana kadar eski ehliyetiniz geçerliliğini koruyacaktır. Ehliyet değişimi yapabilmek için öncelikle randevu almanız gerekiyor. Bu işlem kanun ilk çıktığında sadece karakollar aracılığı ile yapılırken, yapılan bir değişikle artık nüfus müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Hem ehliyetinizi hem de kimliğinizi bu kanal yoluyla rahatça yenileme şansınız bulunuyor.

Ehliyet Randevu Alma

İçişleri Bakanlığı bünyesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çatısı altında oluşturulan web sitesi üzerinden randevu almak gerekiyor. Bu işlemi almak için burada ki linke tıklayarak randevu ekranının açılmasını sağlamalısınız.

Randevu Alma Linki: https://randevu.nvi.gov.tr/

Bu ekranda karşısında dört farklı seçenek çıkacaktır. Sizin yapmanız gereken “Sürücü Belgesi” kısmını tıklamak olacaktır. Ehliyet randevu alma işlemi için yapmanız gereken ilk işlem budur. Bunun devamında açılacak olan ekranda çıkan size özel bilgileri eksiksiz bir şekilde girip, sonrasında “Devam Et” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Ehliyet Yenileme Randevu

Ehliyet yenileme randevu ekranında ikinci sayfada yapmanız gereken işlem bulunduğunuz ili ve işlemi yapmak istediğiniz ilçeyi seçmeniz gerekiyor. İlçeyi seçerken size verilecek en yakın randevunun tarihi de yanında yazacaktır. İleri butonuna basarak, yeni sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

Üçüncü sayfada size bağlı kişiler içinde randevu alma imkanınız bulunmaktadır. Anneniz ve babanız ile birlikte yaşıyorsanız aynı anda onlar içinde randevu almanız mümkündür. Bunu da kolayca yaptıktan sonra dördüncü sayfaya direkt olarak geçiş yapmalısınız.

Dördüncü bölümde randevu tarihinizi ve saatinizi belirlemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra, tekrar ileri tuşuna basmalısınız. İlk sayfada vermiş olduğunuz cep telefonu numaranıza onay kodu gelecektir. Bu konu son sayfada yer alan gerekli kısma yazarak, ileri tuşuna basarak randevu talebinizi onaylamış olacaksınız.

Yeni Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet randevusu için yapmanız gereken işlem bu kadar basittir. Kendinizle birlikte altı aile bireyiniz için başvuru da bulunabilirsiniz. Bu işlem için sizden adınız, soyadınız, kimlik numaranız, cep numaranız ve mail adresiniz istenecektir.

Randevu aldıktan sonra eğer o gün acil bir işiniz çıkmışsa aynı sayfa üzerinden iptal etme imkanınız da bulunmaktadır. Ehliyet yenileme işlemi karşılığında 2016 yılından önce ehliyet alanlar için bedel 15 TL’dir. 2016 ve sonrasında ehliyet alanlar yenileme yapmak isterlerse 159 TL ödemek zorundadır.

Ehliyet randevunuza giderken yanınızda kimlik belgesi, ehliyet, biyometrik fotoğraf gereklidir. Bir gün içerisinde işleminizi randevu sistemi sayesinde hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ