Kredi Haber
EFT ve Havale Nedir, Nasıl Yapılır? EFT Saatleri Kaça Kadar Hesaba Geçer?
0

EFT ve havale başta olmak üzere bankacılık sistemi ile hayatımıza giren çok sayıda işlem bulunmaktadır. Bunlardan ikisi EFT ve Havale yöntemlerini kullanarak para transferi yapmaktır. EFT ve havale ne demek? Eft saatleri, eft ne zaman hesaba geçer başta olmak üzere bankadan bankaya ya da hesaptan hesaba para transferi işlemleri ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik.

Bu yöntemler temel olarak birbiriyle aynı işlemi ifade etse de yapısal olarak birbirinden farklıdır. Aralarında ki temel fark sadece bununla sınırlı değildir. Bu farkları anlatmadan önce EFT’nin ve Havale’nin ne demek olduğu hakkında daha detaylı bir bilgi vermeye çalışalım.

EFT Nedir?

EFT nedir, sorusuna verilecek en doğru cevap iki farklı banka arasında para transferi yapma işlemi olacaktır. Bu sistem ile transferler hafta içerisinde belirli saatler içerisinde yapılabilmektedir. Ülkemizde bu transfer sistemi merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Hesap sahibi EFT işlemi yapmak için para transferi gerçekleştireceği insanın adını, soyadını ve hesap numarasını girip bunu talep ederek süreç başlamaktadır.

EFT Saatleri

Gerekli kurumlar işlemi kısa sürede devreye alarak transferi gerçekleştirmek isteyen kişinin hesabında ki tutar yeterli olması halinde işlemi kısa süre içerisinde gerçekleştirecektir. Bu sistem sabah 8.30 ile akşam 17.30 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT, internet bankacılığı olarak bilinen paranın fiziksel olarak değil de sanal olarak bir hesaptan diğerine aktarılması işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle işlemi yapacak kişinin bir hesabı olması gerekmektedir. Ayrıca diğer insanın da bilgileri tam olmalıdır.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bakiyesi yeterli olan hesap üzerinden IBAN numarasını ve isim, soy isim bilgilerini vererek başlanması istenebilir. İşlem 7/24 istenilen her an talep edilebilir. Ancak onaylanması sadece EFT sisteminin açık olduğu saatlerde gerçekleştirilecektir. Yani bu şu anlama gelmektedir. EFT talimatını dilediğiniz vakit verebilirsiniz. Ancak saat 17:30’dan sonra talimat geçmişseniz para ertesi gün hesaba geçer. Eğer hafta sonuna ya da resmi tatile denk geliyorsa mesai saati ile birlikte transfer işlemi gerçekleşmektedir.

Havale Nedir?

Havale sistemiyse aynı banka içerisinde yapılacak para transferini ifade etmektedir. Aynı banka da hesabı olan iki insanın birbirlerine para göndermesine yardımcı olan bir sistemdir. Bu sistem karşılığı olarak bankanız sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ayrıca bu sistem de havale işlemini belirli saatlerde yapma zorunluluğu yoktur. İşlem yapıldığı anda karşı tarafının hesabına geçmektedir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için transferi gerçekleştirecek kişinin ve alacaklı hesabının aynı banka da kayıtlı olması gerekmektedir. İşlem şubeye giderek yapılabileceği gibi internet bankacılığı ve ATM sistemleri üzerinden de yapılabilmektedir.

İşlem için talimat verildikten sonra gerekli kontroller banka tarafından yapılarak işlem saniyeler içerisinde gerçekleşecek ve para transferi hızlı bir şekilde sonuçlanmış olacaktır.

Havale EFT Farkı Nedir?

Havale ve EFT kavramları bankacılık sisteminden uzak olan bireyler tarafından sürekli olarak karıştırılmaktadır. Temelde yukarıda anlattığımız gibi ikisi de para transfer etme yöntemi olsa da yapısal anlamda birbirinden farklılık göstermektedir.

EFT işlemi iki farklı banka arasında gerçekleştirilirken, havale işlemi aynı banka içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Havaleyi günün her saatinde rahatça yapma imkanı vardır. Transfer yapıldığı anda işlemin gerçekleşmesi sağlanır. EFT işlemi talebinizi de günün her anında yapabilseniz de transfer işlemi sadece mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

EFT işlemi için bankalar transfer ücreti talep ederken, havale işleminde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bankadan bankaya ücretler değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak bazı durumlarda hem eft hem de havale işlemleri sırasında masraf alınmayabiliyor. Özellikle maaş hesabını kullanan müşteriler özel anlaşmalara tabi olmak şartı ile bu avantajlardan faydalanabilir. EFT işlemi ile havale işlemi arasında ki temel farklar bu şekilde oluşmaktadır.

EFT – Havale Saatleri Kaça Kadar?

EFT ve Havale işlemleri belirli saatler arasında yapılmaktadır. İki sistem ile de para gönderirken bu saatlere dikkat etmek işleminizin hızlı bir şekilde yapılması açısından önemlidir.

Havale sisteminde saat sizin için önemli değildir. Çünkü işlem aynı banka içerisinde yapılacağı için 7/24 kesintisiz bir şekilde işleminiz onay alacaktır.

EFT işlemiyse iki farklı banka arasında yapılacağı için sadece hafta içi mesai saatlerinde yapılmalıdır. Saat 8.30 ile 17.30 saatleri arasında yapılmalıdır. Geç saatte yapılan işlemler incelemenin uzun süreceği için bir sonra ki güne sarkacaktır. Cuma günü saat 17.29’da yapılacak olan talep, Pazartesi günü saat 08.30’da işleme alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ