Kredi Haber
Döviz Kurları – Dolar Kuru
0

Döviz kurları, son zamanlarda gündemi en meşgul eden konuların başında yer alıyor. Peki döviz kurları neye göre düşüyor ya da yükseliyor, buna kim karar veriyor?

Ülke dışında çıkma gibi bir düşünceniz var. Gideceğiniz ülkede kullanılan para birimine sahip olmanız gerekecek. Yaşadığınız ülkede kullanılan para birimini, gideceğiniz ülkenin para birimine çevirme uluslararası geçerliliği olan döviz kurlarına bakılarak hesap ediliyor. Bu kurlar sabit veya dalgalı denilen kur rejimlerini izlemektedir.

Sabit kur rejimi benimsenmiş ülkelerin para birimlerini değerlendirmek için altın gibi değerli olan metal standartlar kullanılır. Ölçü olarak görülen metalin değer kazanması ve kaybetmesiyle o ülkenin para biriminin de değerinde değişiklik meydana gelir. Örnek olarak açıklamak gerekirse Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, 1968 yılında altının ons değerinden alım ve satım bedeli otuz beş dolar olarak açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından çok sayıda ülke, kullandıkları para birimlerinin dolar karşısındaki değerini hesaplarken, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı altın ons fiyatını dikkate alır.

Dalgalı kur rejimi benimsenen ülkelerdeki para birimlerinin fiyatı herhangi bir değer üzerinden ölçü alınmaz. Çok sayıda ülke, yerel para birimlerinin değerini dalgalı kur rejimi üzerinden belirlemektedir. Buna göre ilgili hükümetlerin veya merkez bankalarının almış olduğu ekonomik kararlar, para birimlerinin değerini artı ya da eksi yönde etkilemektedir. Bu yöntem 1910 yılından sonra yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu zamana kadar uluslararası döviz kurlarının hesaplanmasında kullanılan metot, para birimlerinin altına göre değeri şeklindeydi. 1930’lu yıllara gelindiğinde benzer bir yöntem kullanılmaya başlandı. Böylece tüm milletler kullandıkları para birimlerinin değerini altına göre değil, Amerika Birleşik Devletleri doları ile İngiliz sterlini gibi para birimleri üzerinden belirliyordu. Geliştirilen bu sistemin sürekliliği ve istikrarı Uluslararası Para Fonu IMF’nin sorumluluğundaydı. 1970’li yıllara gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin sabit kur rejimine son vermesi ile birlikte Uluslararası Para Fonu IMF’nin bu görevi de son bulmuş oldu.

Altın rezervlerinin azalması, Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı altın tabanlı kontrol sistemini sonlandırmasına neden oldu ve böylece uluslararası döviz kurları dolar ile birlikte diğer döviz kurlarına endeksli bir şekilde belirlendi. Ülkeler, kullandıkları yerel para birimlerinin döviz kurları karşısındaki istikrarını sağlamak için ithalat miktarını azaltıp ihracat miktarını artırmak durumunda.

Döviz kurları ile ilgili dolar neden, nasıl yükselir bu videoyu izlemenizi öneriyoruz. Yaklaşık 25 dakikalık bir video fakat en ince detayına kadar anlatılmış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ