Kredi Haber
Değerli Konut Vergisi Nedir? 5 Milyon Üzeri Kaç Adet Konut Var?
0

Bedeli 5 milyon TL’nin üstünde olan gayrimenkullerden “Değerli Konut Vergisi” adı altında vergi alınma tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. Onaylanması durumunda lüks konutların satışlarının düşeceği yönünde görüş hakim.

“Değerli Konut Vergisi” tasarısının ardından ülkede ki 5 milyon TL’nin üzerinde ki lüks konut sayısı merak konusu olmuş durumda. Konut sektörü ile ilgili verilerin paylaşıldığı web sitesinden yapılan açıklamaya göre 6.781 adet konut 5 milyon TL üzeri ücret ile şu an satışa çıkarılmış durumda.

Yasalaşması beklenen yeni vergi reformu paketi, lüks konut sahiplerini üzecek. İlgili tasarıda herhangi bir revize olmaması durumunda 5 milyon TL üzeri değere sahip konutlardan emlak vergisinin yanı sıra “Değerli Konut Vergisi” adı altında ek bir vergi daha alınacak. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olan Mehmet Muş’un yaptığı açıklamaya göre Değerli Konut Vergisi’nde dilimler 3 parçaya ayrılmış durumda.

Değeri 5 milyon TL ile 7,5 milyon TL aralığında konuta sahip olan mülk sahipleri yılda %0,03, 7,5 milyon ile 10 milyon TL aralığında konuta sahip olan mülk sahipleri %,06, 10 milyon TL’nin üzerinde değere sahip konutu olan mülk sahipleri ise yılda %1 Değerli Konut Vergisi ödemekle mükellef olacak.

Tasarının yürürlüğe girmesi ile birlikte lüks konut satışlarının ciddi şekilde düşeceği yönünde görüş hakim. İşte 5 milyon TL üzerinde konut satışlarının yapıldı illerin listesi…

İSTANBUL

Hürriyet Emlak’ta paylaşılan bilgilere göre İstanbul şehrinde 5.736 adet 5 milyon TL’nin üzerinde konut satışa sunulmuş durumda. En yüksek bedele sahip olan mülk ise 550 milyon TL değere sahip Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı. Bu yalının mülk sahibi tasarının yasalaşması durumunda ödeyeceği Değerli Konut Vergisi tutarı yıllık 5,5 milyon TL olacak.

MUĞLA

Özellikle tatil sektörünün hareketli şehirlerinden olan Muğla’da 5 milyon TL üzerinde toplamda 512 adet konut yer almakta. En değerlisi ise Bodrum’un Yalıkavak bölgesinde yer alan ve panoramik manzaraya sahip villa. 40 milyon TL değerinde olan bu yalının yıllık Değerli Konut Vergisi ödemesi 400 Bin TL olacak.

İZMİR

İzmir şehrinde de 5 milyon TL üzerinde 318 adet konut satışta. İzmir’deki en değerli konut ise 37 milyon TL değere sahip. Bu konutun sahibi ise yıllık 370 bin TL Değerli Konut Vergisi ödemekle mükellef olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ