Kredi Haber
DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir
0

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Nedir

Bulunduğu coğrafi konum itibariyle ülkemizde deprem riski çok yüksektir. Deprem sonrası bireylerin yaşamlarına sorunsuzca devam edebilmesi için oluşturulan deprem sigortası yapılması devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. DASK da bu sebeple kurulmuş zorunlu deprem sigortası uygulamasından sorumlu bir kamu kuruluşudur. Zorunlu deprem sigortası konutun bulunduğu yerden bağımsız olarak yeniden inşa bedelini teminat altına alır. Yani ürün konutunuzun konumunu ve arsa bedellerini dikkate almaz.

Peki zorunlu deprem sigortası teminatları nelerdir? Zorunlu deprem sigortası, konutunuzda deprem sonucunda oluşacak zararları güvence altına alır. Yani deprem, deprem sonucu oluşan yangının yol açtığı zararlar, deprem sonucu çıkan infilakın yol açtığı zararlar, deprem sonucu oluşan yer kaymasının yol açtığı zararlar, deprem sonucu oluşan tsunaminin sebep olduğu zararlar zorunlu deprem sigortasıyla teminat altına alınmaktadır.

Konut Sigortası Nedir

Her günün sonunda döndüğümüz yer evimizdir. Risklerinizi doğru belirlemeniz ve evinize uygun bir sigorta poliçesi yaptırmanız önemlidir. Örneğin 7. Katta bulunan bir ev için sel ve su baskını riski çok düşük olacağından bu teminatın poliçenizde olması çok da anlamlı olmayacaktır. Hem ev sahibi hem de kiracılar konut sigortası yaptırabilir. Buradaki fark kiracının sadece eşyalarını sigortalayabilecek olmasıdır. Ev sahibi dilerse hem bina hem de eşya teminatı ile evini güvence altına alabilir.

KONUT SİGORTASI TEMİNATLARI NELERDİR?

Öne çıkan teminatlar:

  • Yangın
  • Yıldırım
  • İnfilak
  • Hırsızlık
  • Cam kırılması
  • Deprem
  • Dahili su
  • Sel ve Su baskını

Konut sigortaları oldukça geniş ve esnek sigorta paketleridir. Saydığımız teminatlara ek olarak evinizde oluşabilecek çeşitli risklere karşı farklı teminatlar da alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ