Kredi Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Teknolojiye Hakim Olmadan Bağımsızlığı Sürdüremeyiz”
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknolojiye hakim olmadan bağımsızlığın sürdürülemeyeceğini vurgulayarak, küresel alanda süren bilim, sanayi ve teknoloji yarışında üniversiteleri en büyük güç kaynağı olarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi’nin bir ihtisas teknoparkı olarak Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesinde önemli yeri olduğunu belirterek, “İnsanımızın zekâsı ve pratikliği bilimsel ve teknolojik disiplinle fikre, araştırma-geliştirmeye, ürüne ve üretime dönüştürdüğünde, Türkiye’nin herkesi şaşırtacak bir hızla yükselişe geçeceğine inanıyorum” dedi.

ODTÜ’nün kuruluş hikâyesinin Türkiye’de bilimin ve teknolojinin serencamını göstermesi bakımından çarpıcı bir örnek olduğunu, kurumun bilim ve teknoloji alanındaki marka değerini korumayı ve geliştirmeyi her daim başardığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ODTÜ’yü hep başarılarıyla, yetiştirdiği kaliteli öğrencileriyle, sahip olduğu yüksek standartlı öğretim kadrosuyla ve altına imza attığı bilim-teknoloji faaliyetleriyle değerlendirdik” diye konuştu. Üniversiteleri küresel yarışta en büyük güç kaynağı olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, bilimin ahlaki değerlere yaslandığı nispette insana ve topluma hizmet edeceğini; ancak bilimin ticari meta hâline gelmesine de izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ VE DİJİTAL TÜRKİYE

Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüzdür” diyen Erdoğan, bağımsızlığın ölçüleri olan toprak, bayrak, milli para gibi temel unsurlara teknolojik bağımsızlığın da eklendiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim ve teknolojilerinden yapay zekâya kadar her alanda kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak teknolojiye hâkim olmadan da bağımsızlığımızı sürdüremeyiz” diye konuştu.

Dünyanın yapay zekâ çalışmalarında yeni bir teknoloji seviyesine doğru gittiğine dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin de “Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye” diyerek bu süreçte yer aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite-sanayi iş birliğini çok daha ileri seviyelere taşımak gerektiğine dikkat çekerek, bu buluşmayı yenilikçi fikirlerle bir araya getiren teknoparkların desteklenmesini önemli bulduğunu kaydetti.

MİLLİ İMKÂNLARLA ÜRETİLEN İLK İSTİHBARAT GEMİSİ: UFUK

Milli imkân ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi Milli Test ve Eğitim Gemisi UFUK’un Denize İniş Töreni’nde konuşan Erdoğan, savunma sanayisinde resmi kurumların yanı sıra özel sektöre de güçlü destekler verildiğini belirterek helikopter, füze, radar sistemleri, telsiz ve uydu teknolojisi gibi birçok teçhizatın özel sektörce üretildiğini söyledi.Erdoğan, asıl başarının ise kamu imkânlarıyla özel sektörün tecrübe ve dinamizminin birleşmesiyle yakalandığını vurguladı.

Savunma sanayisiyle birlikte istihbaratta çok güçlü bir konumda olmanın önemine de değinen Erdoğan, “Ülkemizin bulunduğu zorlu coğrafya bizim sadece ekonomide, tarımda, ticarette, sanayide değil aynı zamanda istihbaratta da çok güçlü bir konumda olmamızı şart koşuyor” dedi. Ufuk Korvetinin 45 gün kesintisiz seyirle Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik tehditleri anında tespit edebilecek özellikte olduğunu anlatan Erdoğan, Ufuk’u, “Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı” diye nitelendirdi.

YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Teknolojiye Hakim Olmadan Bağımsızlığı Sürdüremeyiz"

Türkiye genelindeki temasları kapsamında Sivas, Aydın, Ankara, Çorum, Kastamonu, Bursa, Edirne, İstanbul, Afyonkarahisar ve Balıkesir’deki proje ve yatırımları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda kalkınmaya ve gelişmeye devam ettiğini, her alanda şehirlere yapılan yatırımların süreceğini söyledi.

SİVAS’TA 40 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaretin ve ilmin sultan şehri diye tanımladığı Sivas’a, sağlıktan eğitime, konuttan ulaşıma her alanda pek çok yatırım yapıldığını anlatarak, kenevir üretimi yapılacak şehirler listesine Sivas’ı da eklemeyi planladıklarını söyledi. Sivas’ta teknopark ile AR-GE merkezi kurulduğunu ve Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde 40 bin kişinin istihdam edileceğini belirten Erdoğan, dünyada marka olacak milli yük vagonlarının Sivas’ta üretildiğini kaydetti.

AYDIN’A 23,5 MİLYAR TL YATIRIM

Erdoğan, Aydın’daki temaslarında kente 16 yılda 23,5 milyar TL yatırım yapıldığını belirterek Teknopark, Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle yaklaşık 31 bin kişiye istihdam, 81 bin Aydınlı işverene 911 milyon TL teşvik sağlandığını aktardı. Erdoğan, ihale sürecindeki 800 yataklı şehir hastanesi ve TÜBİTAK yazılımıyla modernize edilen Afyon-Denizli-Isparta-Burdur üzerindeki tren hatlarının da seneye tamamlanacağını kaydetti.

ANKARA KEÇİÖREN, SİNCAN VE MAMAK’TA TOPLU AÇILIŞ

Türkiye’nin tüm renklerini, zenginliklerini bir arada yaşatan, buluşturan Ankara’nın her alanda büyük bir değişim yaşadığını dile getiren Erdoğan, Keçiören, Sincan ve Mamak’ta pek çok uygulama ve hizmet alanının açılışını yaptı. Eğitim tesisleri, millet bahçeleri, tramvay hatlarıyla bölgenin daha da gelişeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşüm alanındaki çalışmalarla bölgenin gecekondudan kurtulduğunu aktardı. Erdoğan, Ankaray ve metro hatlarının uzatılacağını da kaydetti.

TOKİ İLE ÇORUM’A 6 BİNİ AŞKIN KONUT

TOKİ Çorum Osmancık Evleri

Çorum’da eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma pek çok alanda yapılan yatırımlardan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ eliyle 6 bin 286 konut projesini hayata geçirerek Çorum’un konut ihtiyacını hafiflettiklerini, Çepni Mahallesi’nde ise 230 dönüm alanı millet bahçesine dönüştürdüklerini kaydetti. Çorumlu çiftçi ve sanayicilerle el ele vererek Çorum’u kenevir sanayisinde ana merkezlerden biri yapacaklarını söyleyen Erdoğan, altın ticaretinde kenti çok farklı bir noktaya taşıyacaklarını da kaydetti.

KASTAMONU’YA MİLLET BAHÇESİ

Kastamonu Kuzeykent Meydanı’nda dinamik ve sosyal imkânları yüksek bir millet bahçesi yapılacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde şehre yepyeni yatırım projeleri sunulacağını belirtti. Erdoğan, “TOKİ vasıtasıyla 3 bin 556 konut projesi hayata geçirildi, 2 bin 383 binada cephe iyileştirme ve yenileme çalışması yapıldı, 930 bina iki katı geçmeyecek şekilde düzenlendi” dedi. Eğitim ve turizm alanında kentin gelişimine dönük projelerin sürdüğünü aktaran Erdoğan, “Turizmi Kastamonu için ciddi bir kazanç kapısı hâline getirmekte kararlıyız” diye konuştu.

TEKNOSAB İLE 40 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi ve manevi kimliğiyle öne çıkan Bursa’da 143 tarihi eserin restore edildiğini, 20 bin 871 konut projesinin hayata geçirildiğini, eğitimden spora, ulaşımdan teknolojiye pek çok alanda toplam 50 milyar TL’lik yatırım yapıldığını aktardı. Erdoğan, Uludağ’ın turizm açısından daha verimli değerlendirilmesi amacıyla Uludağ Alan Yönetim Başkanlığı’nın kurulacağını ve eski Tabakhaneler bölgesinin termal turizm bölgesi hâline getirileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında bilgi ve inovasyona dayalı üretimde rekabet gücünü artıracak Teknoloji Sanayi Bölgesi TEKNOSAB’ın kurulacağını, 150 bin kişilik istihdam ve 40 milyar dolar ihracat hedefiyle çalışılacağını kaydetti.

KANAL EDİRNE PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Edirne’yi taşkınlardan korumak için Kanal Edirne Projesi’nin bu yıl hayata geçirileceğini, İpek Demiryolu güzergâhının Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi’ne dönük gerekli adımların atılacağını söyledi. Edirneli çiftçilere 2,6 milyar TL tarımsal destek verildiğini, şehrin içme suyu sorununun çözüldüğünü ve yedi ilçeye doğal gaz getirildiğini aktaran Erdoğan, kentin tarihi dokusuna ait 53 tarihi eserin restore projesinin de tamamlandığını kaydetti.

İSTANBUL KADIKÖY HALİ TUZLA’YA TAŞINIYOR

Erdoğan, İstanbul Ataşehir‘deki temaslarında Marmaray, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, Avrasya Tüneli, Yüksek Hızlı Tren, İstanbul Havalimanı gibi İstanbulluların hizmetine sunulan büyük yatırımlara dikkat çekerek, Kadıköy Hali’nin Tuzla‘ya taşınacağını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: “Buraya yeraltı otoparkı, hükümet konağı, 30 bin metrekarelik yeşil alan, 50 bin metrekarelik şehir meydanıyla muhteşem bir eser kazandıracağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nin yan tarafındaki 180 bin metrekarelik araziyi hazineye devrettik. İnşallah buraya da bin 200 yataklı bir devlet hastanesi yapacağız.

AFYONKARAHİSARLI ÇİFTÇİYE 1,7 MİLYAR TL TARIMSAL DESTEK

Afyonkarahisar’da aralarında TOKİ tarafından yapılan konut, cami ve ticaret merkezlerinin de bulunduğu hizmet ve eserlerin toplu açılışını yapan Erdoğan, şehre üniversite, stadyum, hastane ve yurt gibi pek çok eserin kazandırıldığını belirtti. İhtiyaç sahibi, yaşlı ve engellilere 1,2 milyar TL katkı sunulduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere 1,7 milyar TL tarımsal destek, girişimcilere ise 6 milyar TL teşvik sağladıklarını söyledi. Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’yle Afyonkarahisar ile Ankara arasının 1,5 saate, İstanbul ile 3,5 saate, İzmir ile 2 saate düşeceğini sözlerine ekledi.

BALIKESİR’E UNESCO STANDARTLARINDA JEOPARK

Son 16 yılda 27 milyar TL’yi aşan yatırımlarla Balıkesir’de pek çok projenin hayata geçirildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, termal su bakımından zengin olan şehrin bu zenginliğini tarım, sağlık ve turizmde değerlendirecek yeni projeler geliştirdiklerini söyledi. Erdoğan, Kazdağları’nda UNESCO standartlarında bir jeopark, Körfez ve Bandırma’da ise organize sanayi bölgesi kuracaklarını belirterek İstanbul-İzmir otoyolunun bu yıl içinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

“KAÇAK YAPILARDAN ÇIKIN, KİRANIZI BİZ VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa temaslarında kentsel dönüşüm uygulamalarıyla ilgili önemli bir çağrıda bulundu. Türkiye’nin kapsamlı bir kentsel dönüşüm sürecinde olduğuna işaret eden Erdoğan, can güvenliği için vatandaşlardan sağlıksız yapı ve alanları bırakmalarını istedi ve bu süreçte kira bedellerinin devletçe karşılanacağını açıkladı. Erdoğan, şöyle konuştu: “Bakın geçenlerde İstanbul Kartal’da bir olay yaşadık, 21 vatandaşımızı kaybettik. 14’ü hastanedeydi. Şimdi Karabağlar’da, İstanbul’un benzeri o şeyler Allah göstermesin İzmir’de olabilir. Aynı şey bakıyorsunuz Bergama’da, Bornova’da buralarda olabilir. Diyoruz ki yazıktır günahtır. İş işten geçtikten sonra bağırmanın, ağlamanın bir faydası var mı, yok. İşte bu kaçak yapılardan kurtulalım. Diyorum ki gelin, bakın her türlü tedbiri aldık; Çevre Şehircilik Bakanım bütün 81 vilayete yazılarını gönderdi. Dedi ki, ‘Bu tür kaçak yapılardan bir an önce çıkın, kiranızı da biz vereceğiz, yerleşin, biz de oraları yıkalım ve oralarda TOKİ olarak süratle sağlam, güvenilir binalar yapalım.’ Ben dikey mimariye karşıyım. Yatay mimariyle yani şurada gördüğünüz gibi zemin artı 4, bilemediniz zemin artı 5 kat binalarla bu işi yapalım. Sağlam yapalım ve oralara da vatandaşlarımızı yerleştirelim. Bu konuda halkımdan destek, yardım bekliyorum; çünkü ben vatandaşımı seviyorum, milletimi seviyorum, bu adımı atmamız lazım diyorum. Zira uzun yıllardır milletimizin hasretle beklediği imar meselesini çözmek zorundayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ