Kredi Haber
Cimer Başvuru Sorgulama – Cimer İletişim Şikayet Hattı
0

Cimer, vatandaşların istek, şikayet ve düşüncelerini cumhurbaşkanlığına doğrudan iletebilmesi amacı ile hayata geçirilmiş portaldır. Cimer başvuru sorgulama, iletişim ve şikayet hattı hakkında bilinmesi gerekenler…

CİMER sistemi vatandaşların devletle daha hızlı iletişime geçebilmeleri için oluşturulmuş olan ve verimli bir işlem açısından doğru kullanıldığı taktirde önemli fayda sağlamaktadır. Devlet ile yurttaşlar arasında ilişkiyi daha sağlam bir çatı altında toplamak, devlete bağlı tüm kurumlar için şikayetleri tek bir havuzda toplamayı amaçlayarak oluşturulmuştur.

Cimer, cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan bu sistem web sitesi üzerinden ve direkt telefon ederek yapmak mümkündür. Bu başvuruların nasıl yapıldığına geçmeden önce sistem hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Cimer Nedir?

Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezinin kısaltması olan Cimer, 2006 yılında çıkarılan kanunla birlikte resim olarak hizmete girmiştir. Sistem Başbakanlık tarafından oluşturulmuş olsa da, sistem Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 20 Kasım 2006 yılından bu tarafa hizmet vermektedir.

Cimer sayesinde tüm vatandaşların talepleri, şikayetleri ve ihbarlarının tek bir çatı altında toplanması amaçlanmaktadır. Bu sayede dilekçe hakkı kanunu bu sitenin verimli kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistem 2018 yılına kadar BİMER olarak bilinse de bu tarihte yapılan bir değişiklikle birlikte CİMER olarak değiştirilmiştir.

Cimer Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

CİMER sistemine giriş yapmak çok basittir. Hem başvuru yapmak için hem de başvuru sorgulama işlemi yapmak için ana ekranı kullanmanız yeterli olacaktır. Başvuru sorgulama sekmesine tıkladıktan sonra kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, annenizin kızlık soyadında istenilen haneleri ve cep numaranızı yazmanız yeterli olacaktır. Cep numaranızı gelen onay kodunu girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

CİMER başvuru sorgulama işleminizi isterseniz e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı başlığı altında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru Sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer bir başvurunuz varsa sistem kısa sürede sorgulama yaparak size gerekli sonucu gösterecektir.

Cimer İletişim

Cimer sistemiyle iletişim için web sitesini rahatça kullanabilirsiniz. Ankara’da bulunan merkezine giderek iletişim kurmanız mümkündür. Bunun yanında ALO 150’yi arayarak telefon hattıyla bağlantı kurabilirsiniz.

Direkt aramak için Beştepe’de yer alan merkezini 0-312-525-55-55 numaralı hattı arayabilirsiniz. Faks numarası da 0-312-525-58-31 olarak hizmet vermektedir. Cimer iletişim hizmetini bu kanallar üzerinden sağlamaktadır.

Cimer Şikayet Hattı

CİMER şikayet hattı hizmetini tüm vatandaşlar farklı yollar üzerinden kullanabilmektedir. CİMER web sitesine giriş başvuru yap ekranında gerekli boşlukları doldurarak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapmak için kimlik numarası, adınız, soyadınız, annenizin evlenmeden önceki soyadında ki istenen harfler ve telefon numaranızı girmeniz gerekmektedir. Yeşil butonda yer alan Onay Kodu Gönder sekmesine tıklayarak şikayet, istek ve öneri bölümüne geçebilirsiniz.

Cimer ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi istemeniz halinde e-Devlet üzerinden yapma imkanınız bulunmaktadır. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ALO 150’yi arayarak gerekli başvurunuzu rahatça yapma imkanınız bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ