Kredi Haber
Çevre ve Şehirciliğin Yeni Yol Haritası
0

2023 yılının çevre ve şehircilik vizyonunun masaya yatırıldığı “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı”nda mevcut durum analizi yapıldı, yol haritası belirlendi. Gelecek vizyonu, yaşanabilir çevre, afetlere hazır kimlikli ve akıllı şehirler olarak belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya’da düzenlenen “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı”nda sürdürülebilir çevre ve şehircilik unsurları tüm boyutlarıyla ele alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023’te ekonomide ve ihracatta öncü, şehircilikte dünya markası ve çevre duyarlılığında örnek bir ülke hedeflediklerini, bu doğrultuda çevreye ve doğaya duyarlı alanlarla ekonomiye katkı sağlayacaklarını söyledi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Emlak Konut GYO, İller Bankası ve Türkiye Emlak Katılım Bankası yönetimleriyle 81 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlerinin katıldığı toplantıda, 2019-2023 yıllarını kapsayan icraat planı hazırlandı. Sonuç bildirgesiyle açıklanan kararların satır başları şöyle:

MEKÂNSAL STRATEJİ PLANI TAMAMLANACAK

Mekânsal Strateji Planı sayesinde tarım ve turizm arazileri korunarak doğaya duyarlı yeni sanayi alanları oluşturulacak, ekonomiye katkı sağlanacak. Plan çerçevesinde ulaşım yollarına, istihdama ve bölgedeki nüfus artışına kadar birçok veriyi değerlendireceklerini söyleyen Kurum, şehirlerin tekdüze olmasına, kırsal alanların yok olmasına karşı aksiyon geliştireceklerini, 2023’e kadar şehirleri verimli şekilde üreten kentlere dönüştüreceklerini belirtti. Bu kapsamda 2023’e kadar tüm illerin makro ve mikro düzeyde mekânsal planları hazırlanmış olacak.

Çevre ve Şehirciliğin Yeni Yol Haritası

YILDA 300 BİN KONUT DÖNÜŞECEK

Yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar ise 1 milyon 500 bin konutun dönüştürülmesinin öngörüldüğü kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında 20 yıl içinde 6 milyon 700 bin konut dönüştürülecek. 2023 yılı hedeflerinden birinin tüm şehirlerdeki yaşam kalitesini artırmak olduğunu vurgulayan Kurum, yaşanabilir şehirler için yatay mimariyi her anlamda hayata geçirmek zorunda olduklarını kaydetti. Buna göre il ve ilçe bazında hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’yle insan ve çevre odaklı dönüşüm projeleri hayata geçirilerek kadim medeniyetimizin şehircilik anlayışını yansıtan mahalle kültürü ve yatay mimarinin esas alınacağı bütüncül bir yaklaşım benimsenecek. Bozulmaya ve çökmeye yüz tutan afet riski altındaki alanların ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevre koşullarına uygun dönüşümü sağlanacak, tarihi mekânlara özgün kimlik yeniden kazandırılacak.

TOKİ İLE 5 YILDA 250 BİN SOSYAL KONUT

2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere TOKİ vasıtasıyla 250 bin yeni sosyal konutun üretilmesi amaçlanırken, şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisi verilmeye devam edilecek. Ayrıca 5 yılda 150 bin vatandaşın hazineyle olan mülkiyet sorununun çözülmesi hedefleniyor.

“HEDEFİMİZ, YIL BAZINDA 50 BİN KONUTU İHALE ETMEK”

TOKİ‘nin özellikle son yıllarda ürettiği konutların yaklaşık yüzde 95’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu belirten Kurum, Türkiye’de birinci el konut satışında TOKİ‘nin payının 2018’de yüzde 7,7 olduğunu dile getirerek, “Hedefimiz, yıl bazında 50 bin konutu ihale etmek, 50 bin konutun satışını gerçekleştirmek ve TOKİ tarafından inşası bitirilen 138 projedeki toplam 52 bin konutun 2019 yılının ilk üç ayında teslimini gerçekleştirmek” açıklamasında bulundu.

EMLAK KONUT 5 YIL İÇİNDE 100 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ ÜLKEYE KAZANDIRACAK

Emlak Konut ile daha önce yapılan “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasına benzer yeni kampanyalar planladıklarını belirten Kurum, kamusal alanların geliştirilmesi hedefi ve yatay mimariyi merkezine alan şehircilik anlayışıyla 2023 yılına kadar 250 bin bağımsız bölümün üretimini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

EMLAK BANKASI HİZMETE GİRECEK

Emlak Bankası, bir katılım bankası olarak yeniden faaliyete başlayacak. Emlak Bankası’nın kurulmasıyla sektörün ithalatını azaltmayı hedeflediklerini vurgulayan, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın 93 yıllık mirası ve tarihi olduğuna işaret eden Kurum, “Hem kentsel dönüşümde uygun kredi verilecek hem de ithal edilen malların yerli üretimine katkı sağlayacak süreç başlamış olacak” ifadelerini kullandı. Türkiye Emlak Katılım Bankası bu kapsamda sektöre finansal çözümler üretecek, yerel üretimi destekleyecek, sürdürülebilir büyümeye hizmet edecek ve toplumun sosyoekonomik yapısına katkı sağlayacak projelerde yer alacak.

SIFIR ATIK PROJESİ’YLE 20 MİLYAR TL TASARRUF

11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşu binalarında sıfır atık sistemine geçildiğini belirten Bakan Kurum, ikinci 100 günlük hedefler arasında bu sayıyı 13 bine çıkarmak olduğunu söyledi. 2023’e kadar tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektörde uygulamaya geçecek Sıfır Atık Projesi’yle 2023’te yıllık 20 Milyar TL tasarruf elde edilecek ve en az 100 bin kişi iş sahibi olabilecek.

İÇECEK AMBALAJLARINDA DEPOZİTO

Eksikliklerin Sıfır Atık Yönetmeliği’yle giderileceğini söyleyen Kurum, plastik poşette mücadelede kararlılığın süreceğini, 2023’e kadar tüm içecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçileceğini söyledi. Yıllık 440 olan kişi başı plastik poşet kullanımının 5 yıl içinde 40’a düşürülmesinin hedeflendiği plan kapsamında, projenin hayata geçirildiği ilk günlerde plastik poşet kullanım oranındaki yüzde 65’lik azalmanın önümüzdeki süreçte yüzde 90’a çıkarılması planlanıyor.

KATI ATIK PLANI

88 düzenli depolama tesisiyle Türkiye nüfusunun yüzde 75’ine hizmet verilirken, Katı Atık Planı (KAP) Projesi kapsamında tüm katı atık yönetim tesislerinin yatırımları tamamlanacak ve 2023’de nüfusun tamamına hizmet verilecek.

2019 sonu itibarıyla toplam belediye nüfusunun yüzde 89’una atık su arıtma tesisiyle hizmet verilmesi öngörülürken bu oran 2023 yılında yüzde 100’e çıkartılacak ve arıtılan atık suyun yüzde 5’i yeniden kullanılabilecek. Altyapı ihtiyaçlarının büyük oranda giderilmesi, içme suyu kayıp kaçaklarının azaltılması, atık su arıtma tesislerinin tamamlanması için 5 yılda 30 milyar TL finansman sağlanacağını anlatan Kurum, 50 bin kilometre yeni içme suyu ve kanalizasyon hattı yapılacağını da söyledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM STRATEJİSİ BELİRLENDİ

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele için 2030 yılı yol haritasını çizdiklerini söyleyen Kurum, “Eylem Planı Hazırlıkları” ve “İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi”ni belirlediklerini ve çalışmaları başlattıklarını belirtti. Karadeniz Bölgesi için başlatılan İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları 2023 yılına kadar yedi bölge için de tamamlanacak.

KİRLİLİKLE MÜCADELEDE ONLİNE SİSTEM

Deniz ve havzalarda kirlilik riski taşıyan tüm kritik alanlar elektronik ortamda izlenerek çevre denetimi yeni bir boyut kazanacak. Denizlerde izleme çalışmaları 343 istasyonda yürütülürken, 2023 yılında tüm deniz ve havzalarımız izlenebilecek.

Temiz denizlerimizin bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayısının 2002 yılında 151 olduğunu ifade eden Kurum, bu sayının 2018’de 459’a ulaştığını, hedeflenenin ise dünya birinciliği olduğunu vurguladı.

Coğrafyamızdaki tüm canlıların daha iyi korunmuş olarak gelecek nesillere aktarılması için bugün 78 bin kilometrekare olan doğal korunan alanların yüz ölçümünün 133 bin kilometrekareye çıkartılacağına dikkat çeken Kurum, 2023 yılına kadar ülke genelinde korunan alanların OECD kriteri olan yüzde 17’lik alan büyüklüğüne ulaştırılacağını açıkladı. Kurum, 2023’te Türkiye’deki tüm hava, su ve deniz kirliliğinin kaynağında engellendiği, tüm atıkların geri dönüştürüldüğü veya arıtıldığı, kirliliğe karşı mücadelede tam dijitalleşmeye geçmiş, her sorunun tek noktadan hızlıca çözüldüğü tertemiz bir Türkiye hedeflediklerini vurguladı.

3 BİN KİLOMETRE BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU

Avrupa Bisiklet Ağı (EuroVelo) ile entegre bisiklet yolu ağı oluşturulacağını aktaran Kurum, Edirne’den başlayarak Ege kıyıları-Antalya ve İstanbul-Ankara-Konya-Nevşehir-Kayseri rotalarıyla kültür ve turizm merkezlerine bisikletle erişimin sağlanacağını ve şehir içi bisiklet yolu projeleriyle bisiklet kullanımının yaygınlaşacağını söyledi. 2023’e kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu ile yürüyüş yolu, 60 kilometre çevre dostu sokak ve 60 bin metrekare gürültü bariyeri tamamlanacak.

MİLLET BAHÇESİ VE MİLLET KONAKLARI

Şehirlere nefes aldıracak projelerden olan millet bahçeleri önümüzdeki dönem de inşa edilmeye devam edecek. İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde 28 ilde 25 milyon metrekarelik alanda 52 millet bahçesinin çalışması sürüyor. 2023’e gelindiğinde her il en az bir millet bahçesine sahip olacak. Böylece kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2023’te yaklaşık 15 metrekare olması hedefleniyor. Millet bahçesi projelerinin yanında 5 bin millet konağının hayata geçirilmesi de 2023 yılına kadar yapılması öngörülen projeler arasında yer alıyor.

“İMAR BARIŞINA BAŞVURAN BAĞIMSIZ BÖLÜM SAYISI 9 MİLYON 687 BİN”

Yoğun talep üzerine imar barışı süresini uzattıklarını hatırlatan Kurum, imar barışına bugüne kadar başvuran bağımsız bölüm sayısının 9 milyon 687 bin olduğunu, toplam tutarın ise yaklaşık 27 milyar TL olduğunu söyledi. Kurum, imar barışı sürecinin tamamlanmasıyla ülkedeki tüm imarsız, imara aykırı, iskânsız, ruhsatsız, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinden yeterince faydalanmamış konut stokunun belirleneceğini aktardı.

AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRİLECEK

Şehirlere ilişkin alınan kararlar arasında İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde coğrafi bilgi teknolojileri üzerine inşa edilecek akıllı şehir uygulamaları hayata geçirilecek. Böylece şehirler hayata değer katan, yaşanabilir ve sürdürülebilir, bilgi toplumunun yaşam alanı olan akıllı şehirlere dönüştürülecek Bu amaçla 2019-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandı. Yerel yönetimlerin ve özel sektörün konuyla ilgili yatırım ve projeleri desteklenecek. Kimlikli şehirler için üretilen yöresel mimari projelerle yerleşmelerin kimlik ve kültürleri, yöresel mimarisi canlandırılacak. 81 ilin kırsal yerleşmelerindeki örnek yöresel mimari projelerle, yaylaların ve köylerin kültürel, tarihi ve doğal dokusu korunacak.

KÜRESEL REKABETTE ÖNCÜ OLMAK

Önümüzdeki dönem hedefleri arasında ulusal coğrafi bilgi sistemi ve altyapısına ilişkin politika ve stratejilerin oluşturulmasının da yer aldığını aktaran Kurum, Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Kanunu ile 2019-2023 Ulusal Coğrafi Bilgi Stratejisi doğrultusunda ulusal CBS altyapısına, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerel yönetimlerin entegrasyonunun sağlanacağını söyledi. Bu sayede ülkenin kritik varlık envanteri güncel olarak takip edilecek, coğrafi analizlerle kaynaklar doğru yerde kullanılırken, projeler en isabetli şekilde gerçekleştirilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ