Kredi Haber
Borsa Nedir? Hisse Senedi Nedir?
0

Borsa nedir, hisse senedir nedir? Sürekli duyuyoruz… Oynanıyor, insanlar para kazanıyor, para kaybediyor…

Borsa; belirli kuralları olan sermaye piyasası ürünlerinin alınıp satıldığı organize bir piyasadır. Aynı zamanda alternatif bir yatırım aracıdır. Borsayı bir bütün yapan çok sayıda var olan yatırım ürününün (tahvil, bono, hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri) borsayı oluşturan unsurlardır. Ama borsa denildiğinde Türkiye’de daha çok hisse senetleri akla geliyor.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, şirketlerin ortaklık yapısını temsil eden kıymetli evrağa deniyor. Hisse senedi almak için halka arzının yapılmış olması gerekiyor. Halka arz olan hisse senedinin de alınabilmesi için borsa bu olaya aracılık etmektedir. Peki halka arz olmuş şirket neyi ifade ediyor?

Halka arz olan şirketi ifade etmek gerekirse bir şirketin hisse senedini almak istediğinizde kapısını çalıp ben sizin hisse senedinizi almak istiyorum ya da telefon ile sipariş veremiyorsunuz. Bu şirketin halka arz edilmiş olması gerekiyor. Halka arz olmuş bir hisse senedinin hissesini borsa üzerinden satın alabiliyorsunuz. Karar verdiniz ve hisse senedi almayı düşünüyorsunuz. Burada hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Bu konuda öncelikle çok dikkatli olmanız gerekiyor. Hisse senedi alırken temkinli davranmalısınız. Özellikle gündemi takip etmek sizi karlı çıkaracaktır. Çünkü borsada para kazanılabileceği gibi para kaybı da olabiliyor. Bu yüzden temkinli olunması gereken bir yatırım ürünüdür. Genel olarak dünya ekonomisinden, ülke ekonomisinden ve şirket haberlerinden haberdar olmak gerekiyor. Bu tarz konular hisse senetlerini oldukça etkilemektedir. Varsayalım sürekli gündemde olan bir şirketin hisse senedini aldınız ve çok büyük bir anlaşma yapıldı. Bu gibi durumlarda hisse senetleri değerlenir ve karlı çıkarsınız. Hisse alacağınız şirketin geleceği ile ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız şirketin geçmişini muhakkak araştırmalısınız. Hem bu nedenden ötürü kazançlı çıkabilir hem de senelik olarak açıklanan gelirden kar payı yani temettü alabilirsiniz. Şirket ortaklarına dağıtılan kar payına temettü denmektedir. Siz de bu şirketin ortağı olduğunuzdan gelirinden kar payı almış oluyorsunuz.

Tüm riskleri göze aldınız ve borsada işlem yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle bankaya gidip yatırım hesabı açmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ya da herhangi bir aracı kuruma da gidip aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından borsada alım satım yapmaya başlayabilirsiniz. Peki alım satım işlemi nasıl gerçekleşmektedir? Dijital dünyaya hakim olmak, borsada daha hızlı kazanç sağlamanıza fayda sağlayacaktır. Telefon bankacılığı üzerinden, mobil uygulamalardan, banka ya da aracı kurum internet sayfalarından alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ