Son Haberler
Anasayfa / Blog / Senetle Araba Alma (Sahibinden Peşinatsız ve Taksitle)

Senetle Araba Alma (Sahibinden Peşinatsız ve Taksitle)

Senetler, bankalarda birkaç yıl öncesine kadar, işletmelere kullandırılacak kredilere çek gibi teminat olarak kabul edilmekte iken, değişen Bankacılık Kanunu maddelerine göre artık krediye teminat olarak kabul edilmemeye başlanmıştır.

Bankaların senetleri kredi teminatı olarak kabul edememesinin ardından senet kullanımı giderek azalmış ve hatta yok olma sınırına gelmiştir. Şirketler arası tüm vadeli değerli kağıtlar, çek olarak düzenlenmeye başlanmıştır.

Senedin kullanımının azalmasına rağmen, senetle alışveriş imkanı sunan firmalar, senet kullanımını bankalarla yapmasa bile, müşterileriyle yapmaya devam etmişlerdir. Kredi, çek, nakit para gibi olanakları bulunmayan kişilere senetle araba satışı yapan galeriler, hem faizsiz hem de taksitli araba alım satımına olanak sağlamaktadırlar.

Senetle Araba

İkinci El Araçlarda Senetle Satış

Özellikle ikinci el araç alım satımının yoğun olduğu galeriler, senetle araç satışını aktif olarak kullanmakta, hem müşterilerine taksitli araç alım kolaylığı sağlamakta hem de satışlarının devamlılığını kazanmaktadırlar.

Senetli araç satışı yapan galeriler, taksitli ödeme nedeniyle vade farkı uygulaması yapmadan, peşin fiyatına taksitlendirme yapmaktadırlar. Bu sayede hem araçlarının satış sirkülasyonu devam etmekte, hem de müşteri memnuniyetini korumaktadırlar.

Düşük taksitlerle araba sahibi olma imkanının senet aracılığı ile veriliyor olması, kredi alamayan, finans sektöründeki puanı ve ödeme geçmişi sıkıntılı olan kişilerin de hem sıfır hem de ikinci el araçları taksitli olarak alabilmeleri sağlanmaktadır.

Senet Tutarları Ödeme Gücünüze Göre Ayarlanabilir

İkinci el araç satışı yapan galeriler, senetle taksitlendirme yaparken, kişinin ödeme gücünü de dikkate almaktadırlar. Elinizde az da olsan peşin ya da ara ödeme tutarı varsa, oldukça düşük rakamlı düzenlenecek olan senetlerle, kolaylıkla, ödeme güçlüğü çekmeden araç sahibi olmanız sağlanmaktadır.

Peşinat ödeme için birikmiş bir paranız yok ise senetlerin tutarları peşin fiyatına eşit taksitli olarak ayarlanabilmektedir. Peşinatsız senetle araba İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki galeriler başta olmak üzere, ülkenin hemen her ilindeki galerilerde de yapılabilmektedir.

Özellikle ikinci el aracı taksitle alabilme imkanı sunan galeriler, araç almak isteyen ancak kredi çekemeyen veya toplu parası bulunmayan kişiler için oldukça başarılı şekilde ödeme sistemi hazırlayarak, herkesin taksitle araç sahibi olmasını desteklemektedirler.

Senetle araba almak isteyenler için güvenilir olarak nitelendirebileceğimiz Yeşil Holding kuruluşu olan Wowwo tek seçenek gibi görünüyor. Bunun dışında senetle araba veren galeriler var ancak ne kadar güvenilir burası ayrı bir konu. Ayrıca tasarrufa dayalı ve birikim üzerine kurulu olan Birevim, Fuzulev ve Eminevim sistemleri ile de araba sahibi olabilirsiniz.

Check Also

Bimer Başvuru - Şikayet

Bimer Başvuru – Şikayet (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adıyla Bimer; Türkiye’de 2006’dan bu yana kullanılan bir sistemdir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir