Blog

Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak istiyorsunuz ancak bir türlü istediğiniz parayı biriktirmeyi başaramıyorsunuz. Ancak bu ihtiyacınızı bir şekilde gidermek istiyorsunuz. Bu konuda yapabileceğiniz farklı işlemler var. Bu işlemler arasında yakın çevrenizden ev için borç para almak olacaktır. Eminiz birçoğumuzun çevresinde etrafında bu kadar yüksek bir para verecek kimse yoktu. Bu anda devreye ikinci şık giriyor. Yani ev almak için bankaya giderek kredi çekmeniz gerekecektir. Tabi bunu yapmadan önce alacağınız evi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bankalar ev kredisi verirken ilk olarak evi görmek istiyor aksi takdirde bu kredi imkanından yararlanmanız mümkün değildir. Tabi bunu da belirli bir şekilde yapıyorlar.

Konut Kredisinde Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi alacakların bilmesi gereken önemli detaylar. Verilen kredi miktarı ev fiyatının %75’ini karşılayacak şekilde yapılıyor. Geriye kalan %25’lik kısım evi alacak kişi tarafından verilecektir. Yani 200 bin TL değerinde bir ev alacaksanız yapılacak ekspertiz çalışması sonrasında gerçekten evin bu bedelde olduğu tespit edilecek ardından krediniz onaylanacaktır. Onaylanan kredi miktarınız yukarıda ki oranlara göre 150 bin TL’den fazla olmayacaktır. Geriye kalan 50 bin TL’yi sizin ödemeniz gerekiyor. Tabi ev fiyatının tamamını kredi çekerek ödemek istiyorsanız farklı yollara başvurarak tamamlamanız gerekiyor. Bu da evin değerini olduğundan yüksek göstermek olacaktır. Bunu ekspertiz raporu ile yapabilirsiniz.

Ancak bunu yapmak genelde mümkün olmuyor. Çünkü raporu hazırlayacak kişi bankanın bir adamı olacağından size bu konuda pek de yardımcı olmayacaklardır. Bunun yerine aynı bankadan ya da farklı bir bankadan geriye kalan kısım için ihtiyaç kredisi çekmeniz tavsiye ediliyor. Bu şekilde borcunuzun tamamını kredi çekerek ödeme şansına sahip olabileceksiniz. Konut kredisi çekmek için bu yöntemler genellikle tercih edilmektedir. Ancak bunlar ile birlikte üçüncü bir yöntemde bulunmaktadır. Bu yöntemde daha önce sahip olduğunuz bir konutu ipotek olarak bankaya göstererek kredi almak olacaktır. Yani alacağınız evin üzerine değil onun yerine eski evinizin üzerine kredi çekerek yapabilirsiniz. Eğer evinizin değeri yeni alacağınızdan daha değerliyse tüm borcunuzu kredi olarak karşılama şansınız bulunuyor.

Ev kredisi nasıl alınır? Sorusu özellikle son yıllarda çok sıklıkla sorulmaktadır. Bunun için kullanabileceğiniz seçeneklerden bir tanesi de %75’lik kısmı kredi olarak bankadan aldıktan sonra eski mülkünüz için bir kez daha konut kredisi başvurusu yapmanız olacaktır. İpotek ile bu çok rahat bir şekilde gerçekleştirilerek size sunulacaktır. Bu sayede herhangi bir peşinat ödemenize gerek kalmadan tüm evin bedelini kredilendirme imkanına sahip olacaksınız. Tabi bu kredileri çekerken dikkat etmeniz gereken nokta kredileri ödeme gücünüzün olup olmadığıdır. Aylık geliriniz 5 bin TL iken aynı miktarda krediyi aylık ödemek demek lastik patlatmanız anlamına gelecektir.

O nedenle kredi çıktıktan sonra çıkmadan önce banka yetkilileri ile bunu detaylı bir şekilde konuşmanızda fayda var. Bizim tavsiyemiz aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde kendinize bir ödeme planı hazırlattırmak olacaktır. Aylık ödeme miktarı ne kadar yüksek olursa sizin bankalar ile olan ilişkinizin bozulma ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Size bu konuda dikkatli davranmanız gerektiğini özellikle iletelim. Bir iki yıl sonra borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelmek istemiyorsanız bu basit gibi görünen detaya bakmanızda fayda var.

Yorum Yap - Soru Sor