Son Haberler
Anasayfa / Blog / Gelir Belgesiz Kredi

Gelir Belgesiz Kredi

Bankaların kredi kullandırım sırasında talep ettikleri evraklar ve kredi süreçleri farklılık göstermekle birlikte, tüm bankalar Bankacılık Kanunları çerçevesinde işlem yapmak zorundadırlar. Kredi türüne göre kredi tutarı, geri ödeme süresi ve talep edilen evraklar standart olmak zorundadır.

Bazı bankalar, kredinin türüne veya kişinin durumuna göre her kredide alınması gerekli zorunlu evraklarla birlikte farklı evraklar da talep edebilmektedirler. İpotekli ihtiyaç kredisi olacaksa, mülkün tapusu, bazı durumlarda kefil talebi krediye göre değişiklik gösteren her zaman istenmeyen evraklar arasında yer almaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi

Bazı durumlarda ise alınması gerekli zorunlu belgelerden olan gelir belgesi beyanı, talep edilmeyebilir. Bu belgenin müşteriden talep edilmese bile bankanın sisteminde yer alıyor olması, belgenin istenmeden kredinin kullandırılmasını sağlamaktadır.

Maaş Müşterilerine Özel Faizli Evraksız Kredi Kullandırımı

Bankalar, kendi müşterileri olan bir firmanın çalışanlarına yine kendi sistemlerinde yer alan hesaplarına maaş ödemesi yapılması durumunda, kefil, gelir belgesi, hatta nüfus cüzdanı bile olmaksızın kredi kullandırımı yapabilmektedirler.

Kredi kullandırımında temin edilmesi zorunlu olan evrakların hepsi, maaşlarını kendi bankalarından alan müşterilerin dosyalarında zaten yer almaktadır. Ödemeyi yapan firma da bankanın müşterisi ise, sigorta ve gelir belgesi gibi zorunlu evraklara firma ile irtibata geçilerek ulaşılabilmektedir.

Evrakların banka bünyesinde yer almasının zorunlu olduğu maaş müşterileri, alternatif işlem kanallarından veya hesaplarının bağlı olduğu şubeden kolaylıkla gelir belgesiz kredi kullanabilmekte, herhangi bir evrak toplama sıkıntısına düşmemektedir.

Meslek Gruplarına Gelir Belgesiz Kredi Kullandırımı

Öğretmen, polis, memur gibi meslek grupları, bankalar tarafından çok daha kolay kredi alabilen müşterilerdir. Kurum kimliği ve nüfus cüzdanının ibrazı ile kredi kullanmaları mümkün olan bu özel meslek gruplarının borçluluk oranları ve gelir durumları sistemsel olarak bankaların veri tabanlarında yer almaktadır.

Bankalar, ulaşabilecekleri bilgi ve belgeleri müşterilerden tekrara talep etmek yerine sistemden kontrolünü sağlayarak kolay kredi kullanım hizmeti sunmaktadırlar. Evrak toplama derdi olmadan, sadece kimlikle kredi kullandırımı ise müşterilerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Meslek gruplarının gelirlerinin alt sınırı ve sigorta bilgilerinin eksiksiz olduğu bilindiğinden dolayı gelir belgesiz kredi kullanma imkanı bu meslek gruplarına özel olarak tanımlanmış kredi kampanyaları ile mümkün olmaktadır.

Check Also

Bimer Başvuru - Şikayet

Bimer Başvuru – Şikayet (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adıyla Bimer; Türkiye’de 2006’dan bu yana kullanılan bir sistemdir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir