Son Haberler
Anasayfa / Blog / Bimer Başvuru – Şikayet (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Bimer Başvuru – Şikayet (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adıyla Bimer; Türkiye’de 2006’dan bu yana kullanılan bir sistemdir. Bimer ilk olarak 26055 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle hayatımıza girmiş olan uygulamalardan biridir. Kamu kurumlarında ortaya çıkan sorunların kolay ve hızlı bir şekilde giderilebilmesi için Bimer kullanılmaktadır. Kişiler Bimer’e internet üzerinden başvurabilmektedir. Bimer vatandaşların kamu kurumlarıyla ilgili şikayet ve önerilerini yöneltebileceği bir platformdur. Kişilerin gittiği kurumlarda yaşamış olduğu sorunları çözüme kavuşturmayı amaçlayan Bimer sisteminde tüm şikayetler kayıt altındadır.  Şikayetlerden sonra gerekli incelemeler yapılır ve ilgili kurumlar veya çalışanlarla ilgili yasal süreç başlatılır. Şikayetler değerlendirildikten sonra nasıl bir uygulama yapılacağı sonuca göre farklılık göstermektedir.

Bimer Başvuru - Şikayet

Bimer’de Şikayet Nasıl Yapılmaktadır?

Herhangi bir resmi kuruma gidip size karşı haksızlık yapıldığını veya işlemlerinizin zamanında yerine getirilmediğini düşüyorsanız Bimer üzerinden şikayetlerinizi doğrudan iletebilirsiniz. Bimer sistemine giriş yapıp hızlı bir şekilde şikayet oluşturmanız mümkündür. Bimer’in internet sayfasına giriş yaptığınızda ilk olarak karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarının içeriği Bimer’de şikayetin nasıl yapılacağı veya şikayetlerin Bimer üzerinden nasıl oluşturulacağı ile ilgili tereddütleri kaldırmak içindir.  Uyarıda acil haller ile Bimer dışında hangi kurumlara başvurmanız gerektiği ve başvurmanız gereken kurumun telefon numaraları da yer almaktadır. Uyarı dışında kalan kurumlarla ilgili şikayet başvurusunda bulunmak istiyorsanız Bimer’in ana sayfasında yer alan ve sağ kısımda bulunan başvuru butonunu tıklayabilirsiniz.  Bimer’e başvuru yapmak için istenen bilgiler arasında kişinin T.C. Kimlik numarası, adı, soyadı, annesinin evlenmeden önceki soyadı ve cep telefonu bilgileri talep edilmektedir. Tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde girildiğinde alt kısımda onay kodu gönder butonunu tıklamanız gerekmektedir. Cep telefonunuza gelen onay kodunu sisteme girerek şikayette bulunacağınız kurumu seçebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda şikayet ve önerilerinizin içeriği ile ilgili bilgilendirme de yapabilirsiniz.

Bimer’e E-Devlet Üzerinden Giriş

Bimer’e başvuru yapmak isteyen kişiler e-devlet şifresiyle e-devlet sistemi üzerinden Bimer’e şikayette bulunabilir. Bimer’e şikayet ve öneride bulunmak için e-devlet sistemini tercih eden kişilerin öncelikli olarak e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlete giriş işleminin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra Başbakanlık İletişim Merkezi’ni seçmeniz gerekmektedir. Başbakanlık İletişim Merkezi’ni seçtikten sonra uygulamaya git bölümünü tıklamalısınız. Bu bölümde karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan yeni sayfada sizden bilgiler istenecektir. Sizden istenilen bilgiler 12 farklı alanı kapsamaktadır. Şikayet ve önerilerine ilişkin herhangi bir dosya hazırlayan kişiler bu sistem üzerinden dosyalarını kolay bir şekilde gönderebilmektedir. Bu sayede gönderilen dosyaların incelemesi yapılabilmektedir. Kamu kurumuna giden kişiler yaşadıkları sorun ve problemler ile ilgili çözüm önerilerini ve şikayetlerini Bimer üzerinden ilgili mercilere iletme imkanına sahip olmaktadır. Bimer’e gelen şikayet ve öneriler değerlendirildikten sonra ilgili kurum veya kurum çalışanı ile ilgili karar verilmekte ve uygulanmaktadır.

Check Also

Avea Müşteri Hizmetleri

Avea Müşteri Hizmetleri – 444 1 500

Telefon hizmetleri kapsamında Avea müşteri hizmetlerini 7 gün 24 saat arayarak bütün isteklerinizi iletebilirsiniz. Online …

Bir yorum

  1. Merhaba. İl merkezlerinin köylerindeki mahalle eski isimlerinin yenilenmesi nasıl itiraz etmek lazım konu hakkımda bilgilendirirseniz sevinirim.

    Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

    Cafer Ökten

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir