Kredi Haber
Bahar Aylarında Ev Almayı Düşünenlere Tavsiyeler
0

Soğuk havaların yerini sıcak havaların alması ile beraber, konut sahibi olmak isteyenler, emlak sektörünü daha yakından takip eder hale geliyor. Bahar ayları, satılık daire arayışı yapmak için oldukça ideal zamanlar. Bu zamanlarda gerek daire satmak isteyenler gerekse de daire almayı düşüncenler için alternatif sayıları artıyor.

Hayatınızın belki de en önemli maddi kararlarından biri olan bu süreçte çok dikkatli olmalı ve en ideal konutta karar kılmalısınız. O halde bahar döneminde ev sahibi olmadan önce hangi noktalara dikkat etmelisiniz? Ev arayışında bulunmak için en uygun zaman olan ilkbahar dönemini fırsata çevirmek istiyorsanız, işte dikkat etmeniz gerekenler!

Beklenti ve Taleplerinize Göre Ev

Beklenti ve taleplerinizi belirleyin

  • Ev sahibi olmadan önce beklentilerinizi belirlemek işinizi kolaylaştıracak olan kriterlerin başında geliyor. Beklentilerinizin, bütçenize uygun ve orantılı olmasına dikkat edin. Yaşamak istediğiniz bölgeyi, bütçe aralığını, olmasını istediğiniz özellikleri, mutlaka olmasını beklediğiniz kriterleri sıralayarak start verebilirsiniz.
  • Yeni hayata geçirilen konut projelerinden ev satın almak oldukça cazip bir seçenek olabilir. Kararınız bu doğrultuda ise inşaat firmalarının gerçekleştirdiği kampanyaları, ödeme seçeneklerini, vade sürelerini ve proje teslim tarihi gibi ayrıntıları öğrenmeli, size en uygun olan projede karar kılmalısınız.
  • Tercihleriniz arasında ki dairelerin bulunduğu binanın kaç yaşında olduğunu, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğini, kaç kattan oluştuğunu, cephe ve ısınma sistemi gibi özelliklerini ve araç otoparkı olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.
  • Beklentilerinizi ve taleplerinizi karşılıyorsa, aylık aidat masrafını, yaşayacağınız binanın kısa bir zaman içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenip yenilenmeyeceğini öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır.
  • Tüm bu aşamaları geçtikten sonra yaşamak istediğiniz daireyi daha yakından görmek istiyorsanız, ilgili taşınmazın mümkünse sahibi ya da danışmanı ile ziyaret etmek için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Son karar öncesinde tüm kontrolleri gerçekleştirin

  • Almayı düşündüğünüz evi gezerken, fiziki durumunu en ince ayrıntısına kadar inceleyin. Güney cepheye bakan dairelerin daha çok ışık alacağını unutmayın. Dairenin bulunduğu çevrenin sizin yaşam standartlarınıza uygunluğunu anlamak için bölgede vakit geçirmeye özen gösterin.
  • Satın almak istediğiniz ev eğer daha önce kullanılmış ise haneye ait herhangi bir fatura borcu olup olmadığını araştırın.
  • Taşınmazın tapusu ile ilgili gereken araştırmaları gerçekleştirin. Yapı Kullanma İzin Belgesi’ne sahip olup olmadığını öğrenmek için kat mülkiyetine sahip olup olmadığını araştırın. Bu, projenin uygun bir şekilde tamamlanıp tamanlanmadığına işarettir. Diğer yandan tapuda ipotek ya da haciz var mı mutlaka kontrol edilmeli.
  • Konut kredisi ile ev sahibi olmayı düşünüyorsanız önden detaylı araştırma yapmanızda yarar var. En uygun faiz oranlarına sahip bankaları öğrenmeli ve geri ödeme planını bütçenize uygun bir şekilde oluşturmalısınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ