Kredi Haber
Arsa Kredisi
0

Arsa kredisi, imarlı veya imarsız olmak üzere kullanılabilecek bireysel kredi türüdür. Bankaların müşterilerine en çok kullandırdıkları kredilerin başında gelen arsa kredisi nedir, arsa kredisi veren bankalar hangileri öğrenebilirsiniz.

Ülkemizin durumuna göre günümüzde en iyi yatırım araçlarından bir arsa satın almaktır. Arsa almak ileriye dönük yatırımlardan biri olarak da değerlendirilebilir. İnsanlar arsa sahibi olup yatırım yapabilmek için kredi başvurusu yapmaktadır. Bu kredileri sizler için inceleyip yazımızda derledik.

Bir kişiye arsa kredisi verilirken alınacak olan arsanın imar durumu göz önünde bulundurulur. Bazı bankalar imar durumu olan arsalara kredi verirken bazıları ise vermez. İmar durumu olan arsa alınacakken kredi çekiminde alınacak olan arsa ipotek olarak gösterilebilirken, imar durumu olmayan arsalarda ise kişiye ait başka bir gayrimenkul ipotek olarak gösterilebilir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa kredisi almak için ülkemizde yer alan birçok bankaya başvurabilirsiniz. Bu kısımda ise hangi bankalar arsa kredisi verir sizler için araştırdık.

  • Ziraat bankası, 60 aya varan taksit seçenekleriyle, %2,22 faiz oranıyla müşterilerine arsa kredisi vermektedir. Alınacak arsa imarlı olmalıdır, alınacak arsa ipotek gösterilir ve arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi çekilebilir.
  • İş bankası da müşterilerine 60 aya kadar vade imkânı sunarken, %2,90 faiz oranıyla geri ödeme almaktadır. Yine arsa ekspertiz değerinin yarısı kadar kredi çekilebilir.
  • Şekerbank, müşterilerine 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Faiz oranı ise %2,79’dur. Arsa değerinin yarısı kadar kredi çekilebilir. Arsa imarlı ise ipotek olarak gösterilebilirken, imarlı değil ise başka bir gayrimenkul ipotek olarak gösterilebilir.
  • TEB de müşterilerine 36 ay vade ile arsa kredisi vermektedir. Kişi üzerindeki herhangi bir gayrimenkulü ipotek göstererek düşük faiz oranlarıyla kredi alabilir.
  • 60 aya kadar vade imkanı sunan Albaraka Türk, faizsiz ve ekspertiz değerinin tamamı kadar kredi vermektedir. Kredinin tahsis ücretleri ise vadelere göre değişiklik gösterebilmektedir.
  • Düşük faiz ve uzun vade imkânlarını müşterilerine tanıyan bankalardan biri ise Türkiye Finans’tır. Arsa kredisi imkânı sunan Türkiye Finans, vadeye göre en fazla %1,90 faiz uygularken 84 aya kadar vade imkânı sunmaktadır.

Arsa Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Arsa kredisi hesaplaması yapılırken ekspertiz değeri göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin bir arsanın değerinin 200.000 TL olduğunu varsayalım. Ziraat bankası arsa değerinin yarısı kadar kredi vereceği için 100.000 TL kredi imkanını müşterilerine sunacaktır. İş bankası ve Şekerbank da aynı kredi imkanını sunarken, TEB %60 imkan sunduğu için 120.000 TL kredi imkanı sunacaktır. Albaraka ise bu miktarın tamamını müşterisine kredi olarak verebilecektir.

Kredi hesaplanırken bankaların verebildikleri yüzdelere göre hesaplanırken, faiz oranları da bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. Kredi başvurusu yapmak istediğiniz bankanın ne kadarlık bir kısmına kredi verdiğini ve almak istediğiniz arsanın ekspertiz değerini öğrenerek bu hesaplamayı kendiniz de yapabilirsiniz. Arsa kredisi hesaplama ve arsa kredisi veren bankalar ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ